Skriv ut denna sida
Försäkringskassan delade ut 219 miljoner. (Foto: Försäkringskassan) Försäkringskassan delade ut 219 miljoner. (Foto: Försäkringskassan)

219 miljoner i jämställdhetsbonus

2013-01-25 - 14:13

Ungefär 151 000 föräldrar fick dela på 219 miljoner kronor i jämställdhetsbonus under 2012 vilket ger i genomsnitt 1450 kronor per förälder skattefritt.

I ett pressmeddelande från Försäkringskassan meddelas att de som fick jämställdhetsbonusen fick det som en följd av att de hade delat mer jämställt på föräldrarpenningdagarna.

 

Den förenklade bonusen är en ny reform som infördes i början av 2012 så finns inga tidigare jämförelsesiffror, den tidigare bonusen som fanns var man tvungen att söka själv. Nu med den nya reformen delas bonusen ut automatiskt och föräldrarpenningstagare behöver inte ansöka om den.

 

- Det är glädjande att förenklingsarbetet ger resultat. Det är alltid vår ambition att underlätta så mycket som möjligt för föräldrarna, säger Niklas Löfgren, familjeekonomisk talesperson på Försäkringskassan.

 

I Uppsala län fanns det 3 303 kvinnor samt 3 266 män som mottagit jämställdhetsbonus under 2012.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Antalet konkurser i Uppsala län har hittills i år minskat med drygt 3 procent jämfört med samma period förra året. Det visar statistik från kreditupplysningsföretaget Syna.

Årsprognosen för Akademiska sjukhuset visar fortsatt på ett underskott på 375 miljoner kronor, prognosen är däremed oförändrad mot prognosen i februari.

Bakom svenska folkets miljardskulder hos Kronofogden döljer sig tiotusentals mål om radio- och tv-avgift som inte betalats i tid. Det visar kreditupplysningsföretaget Synas genomgång av privatpersoners skulder som förfallit.

Den tidigare spelaren i Uppsala Basket Stefan Grundberg fick avslag på sin ansökan om A-kassa mellan säsongerna. Nu tar Högsta förvaltningsdomstolen upp frågan till en vägledande prövning.

Totalt 432 deltidsbrandmän fördelade på 25 orter i Uppsala län har varslat om strejk för bättre villkor, förhandlingarna återupptas idag måndag.

Just nu väntar många uppsalabor på skatteåterbäringen, då slår bedragare till och skickar ut ett bluffmejl som ser ut att komma från Skatteverket.

Konkurserna inom svenskt näringsliv fortsätter att minska och i februari sjönk antalet konkurser med hela 13 procent. Men i Uppsala län är trenden den motsatta, där ökade antalet konkurser  med 133 procent.

Uppsalahem och Studentstaden fortsätter att uppvisa mycket goda ekonomiska resultat. Under tre år i rad har Uppsalahems årliga hyreshöjningar gradvis minskat.

27 procent tror att bostadsmarknaden kommer att påverkas av regeringskrisen och det stundande extravalet.

Färska siffror från Svensk Mäklarstatistik visar att villa- och radhuspriserna i genomsnitt stigit med 1 procent de senaste tre månaderna samt med 4 procent senaste året i Uppsala län.