Skriv ut denna sida
Not again Sam spelas på Reginateatern. (Foto: Morgan Jansson) Not again Sam spelas på Reginateatern. (Foto: Morgan Jansson)

Recension: Not again Sam - variationsrikt och underhållande

2015-03-16 - 03:48

I torsdags hade showen "Not again Sam" premiär på Reginateatern i Uppsala. Det är en helt ny show som följer upp de tidigare Play it again Sam 1 och 2. Sångerskan Anna-Karin "ako" Nytell Oldeberg är ny i gänget och har verkligen tagit plats. Det har hon gjort med den äran.

Hennes röst glittrar i vackra ballader men ger även en mäktig klang då hon ger allt i Aretha Franklins "Think" eller som försångare i "Lejonkungen". Nytt är också att det är både sånger på engelska och svenska. Musik från film och TV-serier bjuds - i årets version bl.a. ett antal teman ur kriminalserier - allt ifrån "Snobbar som jobbar" till "Morden i Midsomer".

 

 7D2 7064-copy-UN

Anna-Karin "ako" Nytell Oldeberg är ny i "gänget". (Foto: Morgan Jansson)

 

Bra mellansnack och roliga skämt och filmsnuttar varvas med hög musikalisk standard och medlemmarna växlar mellan instrument som gör att det blir både roligt och trivsamt att lyssna och titta. En favorit är "Dallas" på nyckelharpa och dragspel.

 

7D2 7068-copy-UN

John Fiske imponerade med både mandolin och gitarrsolon. (Foto: Morgan Jansson)

 

Paul Kessel skapar stämning med sin röst i en rökig "Streets of Philadelphia", John Fiske imponerar med både mandolin och fina gitarrsolon samt en känslosam "Your song", Björn Sjödin lever sig in i alla låtar med sitt glada engagemang och visar även prov på att kunna dirigera! Hans Loelv leker fram alla möjliga och omöjliga toner på dragspel och klaviatur. Grosse Grotherus är trygg bakom basen och sjunger dessutom vackert i bl a temat från "Pistvakt". En särskild eloge ges till ljud och ljus som gav de allra bästa förutsättningarna.

 

Showen är variationsrik, rolig och håller hög musikalisk standard och visas på Reginateatern fram till den 28 mars.

 

Medverkande: Hans Loelv, Anders "Grosse" Grotherus, John Fiske, Paul Kessel, Björn Sjödin och Anna-Karin "ako" Nytell Oldeberg.

Regi: John Fiske

Ljud: Mattias Hammarsten

Ljus: Erik Nordenstrand och Mats Bohlin

 

Text: Kristina Strömgren

 

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

För ett år sedan lämnade Nanna Sveinsdóttir Uppsala för att leva sin dröm på Borgholm. Nu är hon dock tillbaka i Uppsala och förbereder sig för en operation i Barcelona. Nu på lördag ställer lokala artister upp och genomför en stödgala på BJ till förmån för Nanna.

För en vecka sedan öppnade Nordisk Films nya biograf i Uppsala. Man hittar den i Gränbystaden (Gränby Centrum) södra entrén. Ledordet är "Lyx på alla rader" och det är verkligen extra lyxigt.

Lördag den 2 juni är hon tillbaka, DJ Gloria kommer till Katalin efter sin succéfyllda turné i Sverige.

Oslipat tar sig an det heligaste av det heligaste och pratar onsdagen den 7 mars om religion! Sakralt, allvarligt och djävligt roligt!

Just nu (t.o.m. torsdag) ställer Uppsalakonstnären Catarina Kylberg ut på Galleri Uppsala. Det som lockade iväg mig till denna utställningen var en vad hon kallar "må-bra-tavla" jag såg på facebook.

The most wuthering heights day ever, den årliga dansen i rött genomfördes på lördagen i Gamla Uppsala.

Vid en tillställning på Flustrets balkong utsågs Lisa Anckarman till Uppsalas mest profilstarka personen under 30 år gammal.

Uppsalanyheters fotograf Fredrik Bolander bjuder på ett bildsvep från den första av två dagar på Kulturernas Karneval i Uppsala.

På lördag är det premiär på Reginateatern för GUCs tredje upplaga av Grease, senast man satte upp den var 2011 men nu spelas den med en helt ny ensemble bestående av elever från GUCs dans- teater- och musiklinjer. 

Det blev stor succé och fullsatt på Katalin när "DJ Gloria" hade premiär med sitt "50+ disco" biljettförsäljningen till de kommande danskvällarna skvallrar också om fortsatt succé i mars och maj.