Mascot Label Group släpper Triggerfinger "Colossus" och Jonny Lang "Signs" med release i dag fredag.
Den belgiska gruppen Triggerfinger har spelat in sitt senaste och femte album i Los Angeles. De har tagit hjälp av producenten Mitchell Froom och teknikern Tchad Blake. Båda två har arbetat med många stora artister som Los Lobos, Paul McCartney, Tom Waits, Black Keys, U2 och Pearl Jam.
Förutom att producera så spelar Mitchell Froom på sina analoga syntar på albumet. Los Lobos saxofonist Steve Berlin spelar på tre låtar.
Albumet har en spännande ljudbild med väldigt mycket ljud. På titelspåret Colossus använder de två basgitarrer istället för gitarr och bas. Musiken låter verkligen annorlunda och kan vara lite svår att ta till sig till en början. Min favoritlåt är den lugna "Afterglow" med sköna akustiska gitarrer och ett lite progressivt sound. I glamrockiga "Bring me back a live wild one" hör jag influenser av David Bowie och Roxy Music.
Ett spännande album som mycket väl kan bli ännu bättre med tiden.
Mitt betyg blir 7/10
Det är fyra år sedan Jonny Lang släppte sitt senaste album. "Signs" är hans sjätte album. Trots att han bara är 36 år är det mer än 20 år sedan debutalbumet "Lie to me" kom.
Jonny Langs distinkta och ibland råa distade gitarrspel och hans känslosamma och starka röst leder vägen genom detta utmärkta album. Bluesen är grunden i musiken som innehåller rock, funk och soul. Det låter modernt men tidiga bluesinfluenser som Robert Johnson och Howlin' Wolf framträder också.
Gitarrspelet är bländande och sången är också av hög klass. Personligen föredrar jag de lite tuffare låtarna med ett råare bluessound men här finns också lugna ballader. Jonny Lang har gjort ett riktigt fint men lite ojämt album.
Mitt betyg blir 7/10