Skriv ut denna sida
Bill Price verk "I cant stop looking at the sky". (Foto: Pär Dahlerus) Bill Price verk "I cant stop looking at the sky". (Foto: Pär Dahlerus)

Omfattande verk av Bill Price - I can't stop looking at the sky

2016-11-29 - 02:06

Det är verkligen ett imponerande och omfattande verk som musikern, författaren, poeten och formgivaren Bill Price har skapat. Han har gett ut den lyxiga boxen "I can't stop looking at the sky". Den innehåller över 2 timmar av mycket omväxlande musik på 2 st CD-skivor med 33 nyskrivna originallåtar.

 

Boxen innehåller förutom de nyskrivna låtarna en 120-sidig resedagbok och en 160-sidig bok med "short stories", essäer och dikter. Till CD-skivorna finns också två stycken större häften med texter till alla låtar samt kortare historier som anknyter till låtarnas texter. Dessutom innehåller boxen mycket annat smått och gott såsom, affischer, klistermärken, "badges", vykort och ett bokmärke med mera.

 

För att få inspiration till vad som till en början bara var tänkt att bli en ny CD så företog Bill Price en resa med små expeditioner i de amerikanska staterna Indiana, Illinois, Iowa, North och South Dakota, Montana, Idaho och Wyoming. Projektet växte till att bli detta stora och mycket omfattande verk. Det tog Bill Price hela fyra år att färdigställa det hela, vilket egentligen är en ganska kort tid med tanke på hur mycket material det innehåller. Jag behövde också ge detta material mycket och lång tid för att kunna sätta mig in i det och ju mer tid jag gett det desto mer uppskattar jag det.

 

Musiken är mycket omväxlande och spänner över många olika stilar och genres. Den innehåller allt från mjukare ballader till rockigare låtar samt jazz och lite worldmusik. Bill Price har en skön och speciell röst som vinner i längden. Hans röst får mig bland andra att tänka på sångare som Tom Petty och Al Stewart.

 

I texterna utforskar han olika teman så som tid, hem, barndom, tacksamhet, förlåtelse, sanning och olika paradoxer. Ofta är de abstrakta och ger ett stort utrymme för egna tolkningar, något som jag också tror är Bill Price avsikt.

 

Hela projektet presenteras som en resa över tid och rum och de olika låtarna är indelade i elva så kallade "dispatches" vilket jag tror att man bäst översätter som expeditioner i detta fall. Som sagt började ju projektet med att Bill Price år 2010 gav sig ut på en expeditionsresa i spåren av upptäcksresandena Lewis & Clarks berömda expeditioner 1804-1806. Bill Price började att föra en resedagbok först bara för sina egna minnesanteckningar.

 

Senare bestämde han sig för att ge ut den som den resedagbok som ingår i verket och att dela med sig av sina upplevelser. I boken "Digging Deeper Toward The Sky" som innehåller "short stories", essäer och dikter, och som Bill Price kallar för en parallell resa till musiken, vidareutvecklar han de olika teman som han beskriver i musiken.

 

Hela nitton musiker medverkar i musiken och tolv fotografer har bidragit med vackra bilder av himlen. Jag hittar nya infallsvinklar och uppenbarelser ju mer jag lyssnar, läser och tänker efter. Det är en resa i både tid och rum för själ och sinnen. Himlen som vi alla tittar upp mot dagligen har inga gränser och tillhör ingen eller oss alla. Solen går upp och solen går ner om och om igen över himlavalvet.

 

Vi alla kan se det pågå dag efter dag och det har vi alla gemensamt. Jag kan inte bättre avsluta denna recension än med Bill Price egna ord "I couldn't stop looking at the sky. Seems like it held the very essence of every moment of each and every day".

Pär Dahlerus
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Recension: Den finska producenten, arrangören, låtskrivaren och keyboard-spelaren Tomi Malm släpper sitt andra album Coming Home. Albumet släpps precis som det förra albumet "Walkin' On Air" på det spanska bolaget Contante & Sonante.

Recension: Ellen Sundberg gör lite av en omstart med det nya albumet Levi’s Blue Eyes, ett album som till stor del är inspelat i hennes egen studio hemma på gården i Jämtland.

Recension: Bakom namnet I'm Kingfisher döljer sig Thomas Jonsson, för många kanske mer känd som Thomas Denver Jonsson. På fredag, 9 oktober, släpper han sitt fjärde album under namnet I'm Kingfisher.

Recension: På måndag 5 oktober släpper, den i Småland boende amerikanen, Dave Rosewood sitt andra album som han kallar ”No Rodeo in Rome”.

Recension: Den första oktober släpper Eric Palmqwist sitt andra soloalbum på svenska. Albumet heter kort och gott "Hej Då".

Recension: Orkestern, eller kanske snarare det artistiska kollektivet, The String Theory har nyligen släppt albumet The Los Angeles Suite.

Recension: I februari detta år släppte för mig helt okände singer/songwritern Jonas Snitt singeln ”When I Wake Up” en låt som fastnar redan efter två lyssningar.

Recension: Titeln på Amanda Ginsburgs nya album är, I det lilla händer det mesta. En titel som faktiskt beskriver Amandas vardagliga texter riktigt bra.

Recension: The Northern Belle har i dagarna släppt sitt tredje album, We Wither, We Bloom på den norska bolaget Die With Your Boots On.

Recension: Goda tider rullar in är titeln på Nisse Hellbergs nya album som släpps på fredag 28 augusti.