Skriv ut denna sida
Johannes Nilsson stod för 30 poäng i SM-finalen. (Foto: Pressbild) Johannes Nilsson stod för 30 poäng i SM-finalen. (Foto: Pressbild)

Uppsala Snakeheads vann Student-SM

2016-02-07 - 04:12

Under lördagskvällen spelades SM-finalen i amerikansk inomhusfotboll för studentlag mellan Uppsala och Carlberg.

 

Uppsalas studentlag fick nöja sig med en silvermedalj förra året när Student-VM i amerikansk inomhusfotboll avgjordes. På lördagen kunde man glädjas åt ädlare valor på SM-medaljen sedan man slagit Carlberg med övertygande 47-0.

 

Uppsala tog kommandot direkt med flera snabba poäng i matchinledningen, Carlbergs försvar hade inte mycket att sätta emot. Uppsala stängde matchen nästan direkt och första halvleken slutade med ledning för Uppsala med 28-0.

 

Andra halvleken vann Uppsala med 19-0 och matchen totalt med 47-0. Johannes Nilsson stod för 30 poäng under matchen och fick priset som matchens MVP.

- Vi kom väl förberedda till den här matchen och vi satte tempot från början. Att gå obesegrade genom hela säsongen är fantastiskt, säger Nilsson i ett pressmeddelande efter finalen.

 

Sveriges bästa studentidrottslag utses genom ett seriespel som pågår i november-december med slutspel i januari-februari. Student-SM i amerikansk inomhusfotboll är ett samarbete mellan Sveriges Akademiska Idrottsförbund och Touchdown Sverige. Läsårets säsong är den femte i ordningen.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.