Skriv ut denna sida
Robert Karlsson satte "sexan" och nytt personbästa även i hastigheten med 312,1 km/h. (Foto: Morgan Jansson) Robert Karlsson satte "sexan" och nytt personbästa även i hastigheten med 312,1 km/h. (Foto: Morgan Jansson)

Karlssons rekordslakt på Tierp Arena

2015-08-22 - 20:35

Först satte han personligt rekord i hastighet, sedan blev han den tredje föraren utanför USA att köra under sju sekunder i Pro Stock Bike "jag är bara glad att jag kom iväg" är Robert Karlssons kommentar efter loppet.

 

Efter en problemfylld helg där kopplingen strulat för Robert Karlsson slog han till med en sex-sekunderstid.

- Jag är bara glad att jag kom iväg, vi har haft problem hela helgen, kopplingen har strulat men nu har vi hittat det och det kändes direkt att det kunde bli bra, jag såg aldrig till honom så det måste vara en bra tid tänkte jag, säger Robert efter loppet.

 

5D3 3415-copy-2

Robert Karlsson satte personbästa och blev tredje föraren utanför USA att köra under sju sekunder. (Foto: Morgan Jansson)

 

Innan dagens tävlingar på EM i Tierp Arena var det bara en förare i Europa som kört under sju sekunder i Prostock-klassen, nämligen äldsta dottern Elvira. Inför lördagens tävlingar var Team Elvira Pro Stock Bike Racing förhoppningsfulla då både Robert och den yngre dottern Ellsa hade motorcyklar med sex-sekunderstider i sig.

 

När Robert slog till med personbästa i hastighet på fredagen kontrade Fredrik Fredlund direkt med att slå till med en "sexa". Finske Fredlund körde in på 6,977 sekunder med en hastighet på 311,2 km/h och blev därmed den andre föraren någonsin (utanför USA) med en tid under sju sekunder i klassen.

 

7D2 4950-copy-2

Ellsa Karlsson blev kvalfyra trots en problemfylld tävling. (Foto: Morgan Jansson)

 

I det sista kvalheatet på lördagen möttes Karlsson och Fredlund, det fanns förhoppningar om seger i heatet från Team Karlsson men ingen pratade högt om det. Heatet går till historien som det häftigaste loppet i Pro Stock Bike (utanför USA) då båda förarna gick under sju sekunder.

 

Robert Karlsson slog inte bara nytt personbästa i hastighet med 312,1 km/h - han vann före Fredlund på fantastiska tiden 6,982 sek endast 46 tusendelar av en sekund före finnen.

- Det finns mer tid att hämta ur motorn, säger Robert och fortsätter, det gäller bara att få ner det på banan.

 

I morgon söndag startar elimnineringarna och Robert som slutade tvåa i kvalet möter sjuan Timo Savolainen. Ellsa Karlsson körde in i muren på fredagen och fick dessutom problem med växellådan i dagens sista kvalrunda. Ellsa kom dock på fjärde plats i kvalet och möter femman Anders Larsson i första elimineringsrundan.

 

I potten ligger medaljer i det Nordiska mästerskapet, ett mästerskap där Robert inför morgondagen ligger etta.

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.