Skriv ut denna sida
Alx Danielsson klar för start på Daytona. (Foto: Peter Bohlin) Alx Danielsson klar för start på Daytona. (Foto: Peter Bohlin)

Alx klar för sitt livs lopp - Daytona!

2014-01-18 - 10:37

Alx Danielsson, har bra flyt just nu. Efter ett rookietest på klassiska Daytona International Speedway den 20:e december har förhandlingarna varit intensiva och svensken har varit aktuell för flera team.

 

Tillslut föll valet på Carter 2 Motorsports där Alx kommer köra samma #40 Dodge Charger i det stora loppet, Lucas Oil Slick Mist 200, den 15:e februari.
- Nu blir det åka av! Testerna tände ett nytt beroende. Det är en obeskrivlig känsla att köra så fort i så tvära kurvor. Magkänslan när man går in i kurvorna i runt 300 km/h är "det här är omöjligt", men sedan sätter sig bilen och slungas runt den 35-gradiga doseringen.

 

- Nu ska jag få göra det i en stor klunga där taktik, mod och tålamod är nyckeln. Helt galet. Det här är det största i min karriär sista fem åren. Kanske är det faktiskt det största enskilda loppet för mig någonsin, säger Alx Danielsson i ett pressmeddelande.

 

Fyra miljoner tittare i USA
ARCA-serien firar 50-års jubileum och tävlingarna LIVE-sänds på Fox i USA och har i regel närmare 4 miljoner tittare. Tidigare lopp Alx kört i NASCAR har även visats LIVE på Viasat Motor och Viaplay. Inom kort får vi veta ifall detta lopp kommer sändas i Sverige och Norden. Innan dess fortsätter jobbet med att säkra bästa möjliga förutsättningar.
- Jag har fått ett stort förtroende av teamet. Loppet är lika viktigt för dem som det är för mig. Min återstartade internationella karriär bygger på ett par viktiga saker. Då jag inte kan uppbringa full ekonomi är det viktigt att teamen tror tillräckligt på mig för att själva våga satsa lite.

 

- Det bygger även på stöd från det svenska folket. Mitt förra lopp i NASCAR blev ivrigt följt och supportat. Samma stöd är viktigt igen. Det gäller även partners. Det här är en satsning vi gör tillsammans och med mer stöd blir förutsättningarna bättre, avslutar Alx.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.