Skriv ut denna sida
Alx Danielsson godkänd för start i Daytona. (Foto: Peter Bohlin) Alx Danielsson godkänd för start i Daytona. (Foto: Peter Bohlin)

Alx Danielsson godkänd för start på Daytona

2013-12-26 - 01:15

Uppsalaföraren Alx Danielsson nyligen hemkommen från Daytona International Speedway är klar för start i Daytona, loppet på den legendariska ovalen i Florida, USA i februari 2014.

 

Nu har Alx tagit nästa steg i sin NASCAR-satsning. Med en målsättning att få komma till start i den 50:e årliga ARCA-loppet i februari, åkte han över till Florida för testkörningar på klassisk mark. Kravet för start i loppet är nämligen godkännande av organisationen baserat på testet. Det var därför, under stor press, Alx deltog i körningarna strax före jul. Med två pass själv i början av dagen och bara 5 varv drafting i slutet av dagen slutade Alx 24:a av 55 förare.

 

2013-09-06 stcc v8thundercars pb 143

Alx Danielsson i en av sommarens V8 Thunder Cars tävlingar. (Foto: Peter Bohlin)

 

"Otroligt vilket flyt jag har"

Körningarna gick över förväntan för den svenske rookien och innan han lämnade USA kom glädjebeskedet. Alx är godkänd för start på Daytona.

- Det är smått otroligt vilket flyt jag har just nu. Det fanns en obegränsad mängd saker som kunde gått fel men allt klickade. Även fast jag delade bil med andra förare och bara fick en begränsad mängd körning lyckades jag hålla mig på övre halvan av det 55 personer starka fältet och före förare som både vunnit i klassen och på banan tidigare, säger Alx och fortsätter.

 

- Det var en helt galen upplevelse och köra upp i doseringen första gången med full gas och nära 300 km/h genom hela kurvan. Att träna drafting var ännu mer speciellt. Teamet var glada och nöjda med min insats och förutom att huvudmålet med resan, licensen, nu är avklarat har jag även fått ett kontraktsförslag för tävlingen i februari. 

 

2013-09-07 stcc tierparena final pb 101

Alx Danielsson (8) i STCC-finalen på Tierp Arena 2013. (Foto: Peter Bohlin)

 

Extatisk över Alx insats

"Drafting" är när bilarna följer varandra nära i hög hastighet för att dela luftmotståndet och åka fortare tillsammans. Förare måste således lära sig jobba tillsammans samtidigt som man tävlar. Teamchefen för Carter 2 Motorsports, Nick Tucker, hade följande att säga om Alx efter körningen.

- Jag är extatisk över Alx insats. Han tvekade inte, han kom igång direkt, satte snabba varvtider. Alx körde jämt med Chase Elliot som är utpekad som Jeff Gordons ersättare. Man kan inte be om mer än det. Ett fenomenalt jobb.

 

2013-09-07 stcc tierparena 003 pb 299

Alx Danielsson är ett steg närmare sin Nascardröm. (Foto: Peter Bohlin)

 

Bilklassen heter ARCA och serien kör den 15:e februari 2014 sitt årliga lopp och firar då 50-års jubileum. Tidigare vinnare av loppet är stora namn som bl a Kyle Petty, Ryan Newman och Kyle Busch. Klassen rankas som nummer fyra i NASCAR och kanske den viktigaste instegsklassen till de högsta divisionerna.

 

Med nya avtalet som ligger på bordet tas jobbet vidare med teamet, sponsorer och supporters för att tillsammans med Alx komma till start i Lucas Oil Slick Mist 200-loppet på Daytona i februari.

 

Läs också: Danielssons makalösa lördag

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.