Skriv ut denna sida
Anton Thelander flyger förbi  (Foto: Kjell Nilsson) Anton Thelander flyger förbi (Foto: Kjell Nilsson)

Martin Söderström Invitational drog storpublik

2013-09-28 - 18:56

För första gången och förhoppningsvis inte den sista avgjordes Martin Söderström Invitational i Uppsala och till publikens stora jubel vann hemmasonen Anton Thelander.

 

Banan är tuff och inramningen är minst sagt historisk då första hoppet görs över Dag Hammarskjölds väg med start ifrån slottet, bara det är 15 meter, efter landning gäller det att inte tappa fart för när de väl landat i Botaniska trädgården väntar ytterligare ett hopp på blygsamma 12 meter.

 

Tävlingens upplägg är att samtliga tävlande i startfältet kör något som kallas för ”qualifying runs” vilket innebär att de turas om att köra i totalt ca 30 minuter så mycket de hinner och efter det avgör domarna som för dagen var tre stycken vilka åtta som var bäst och skall gå vidare till ”head to head” utslagningar.

I ”head to head” tävlar åkarna mot varandra två och två där vinnaren går vidare till nästa omgång och så fortsätter det tills det bara finns en vinnare kvar.

 

De åkare som tog sig till vidare till Head to head blev bland annat Uppsalas egna Anton Thelander som ställdes mot Linus Sjöholm.  Anton gick vinnande ur och fick därefter möta Szymon Godziek (POL), en tuff utmaning. Anton gör ett starkt första åk och Szymon som troligen är laddad till max faller i andra långa hoppet.

 

Anton Thelander visar hur det skall gå till  (Foto: Kjell Nilsson)


I starten på andra åket faller Anton redan i starten och kommer inte ens iväg över det långa hoppet över vägen, det blir lite nervöst i publiken då Szymon inte gör bort sig i sitt andra utan gör ett kanonåk.
Efter lång tids väntan när domarna överlägger kommer beskedet, Anton Thelander är klar för final, publiken jublar över en drömfinal med uppsalabon som nu ställs mot Antoine Bizet (FRA).

 

I kampen om tredje pris hittar vi Alexander Alenko (SWE) som fick se sig slagen av Antoine Bizet i tidigare omgång och Szymon Godziek som Anton Thelander besegrat på sin väg mot finalplatsen.

De gör båda två stycken riktigt bra åk och domarna hade det nog jobbigt att skilja de två åt men någon måste vinna och Alexander Alenko kniper den första medaljen för dagen.

 

I finalen är det riktigt jämnt och Antoine sätter en otrolig dubbel bakåtvolt i sitt avslutande åk men Anton svarar med att visa att han minsann är kung i Uppsala och gör ett avslutande kanonåk.

Vinnare ur bataljen blir Anton Thelander ifrån Uppsala och tar därmed en plats i historien som den första vinnaren av Martin Söderström Invitational.

 

 

På prispallen dubbelt svenskt, 1:a och 3:dje pris  (Foto: Kjell Nilsson)

 

Antoine gratulerar på ett vänligt sätt Anton till segern.  (Foto: Kjell Nilsson)

 

Gatulerar gör även Uppsalanyheter och förhoppningsvis syns vi igen nästa år.

 

Läs också: Thelander kröntes till kung framför slottet.

 

Kjell Nilsson
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.