Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 997
Skriv ut denna sida
Sarah Samuelsson, cupmästare igen. (Foto: Anna Krantz) Sarah Samuelsson, cupmästare igen. (Foto: Anna Krantz)

Seger i X-cupen för Samuelsson

2013-09-22 - 23:04

Sarah Samuelsson upprepade bedriften från förra året att vinna X-cupens damklass i folkrace.

 

Samuelsson, som kör för Almunge MK, var ordentligt nervös inför lördagens finaltävling som anordnades på Gestrike Racing Teams bana Kyrkberget utanför Storvik, Sandviken. Fram till lördagen så låg Sarah Samuelsson på andra plats i cupen, endast 1 poäng efter ledande Jessica Persson från Hede MK.

 

I tävlingens tre kvalheat körde Sarah sig till placeringarna 1,2,1. Detta ledde till en plats i A-finalen, och en osäker ledning i cupen. För risken att missa segern fanns kvar om någon av Persson eller Forsberg skulle ta finalheatets seger.

 

Sarah Samuelssons hopp stod till att själv vinna eller att någon av de övriga damerna skulle vinna. Så Sarahs nerver var på helspänn när starten gick i finalen. Men detta var, som så ofta annars, bara till Sarahs fördel då hon mycket snyggt körde sig till en andraplats bakom Annika Isaksson från Hofors MK.

 

Denna andraplats gav henne den totala segern i X-cupen och hon fick åter ta hem vinstpokalen till den redan välfyllda hyllan hemma.

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.