Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 985
Skriv ut denna sida

Uppsalaspelare fast för doping

2013-08-27 - 08:00

En spelare för Uppsala 86ers har stängts av sedan han testats positiv för ett otillåtet preparat i samband med en match i somras.

 

På söndag spelar Uppsala 86ers SM-semifinal mot Carlstad Crusaders. Det sker utan en spelare som i Superseriematchen mot Stockholm Mean Machines den 16 juni testades positivt för Metylhexanamin. Ett medel som är tillåtet vid träning men inte vid tävling och ingår i kosttillskottet Jack3D.


- Spelarens intentioner har aldrig varit att förbättra sin idrottsprestation med preparatet i samband med tävling. Han har brukat det, okunnig om att det var otillåtet, endast vid egen viktredskapsträning utanför Uppsala 86ers verksamhetsområde, utan anknytning, medhåll eller godkännande från Uppsala 86ers, säger Martin Söderberg som är ordförande i föreningen.

Spelaren är avstängd för all träning och allt spel i Uppsala 86ers under utredningen.

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.