Har ni hört den förut? Elvira Karlsson satte nytt personbästa på Tierp Arena vid dagens kvalificeringar i Pro Stock Bike.
Från fredagens kvalificering fick Karlsson med sig en misslyckad växling och en 7,5 sekunders repa, inget som hon skriver hem och berättar om. När det var dags för lördagens kvalificeringar gjordes inga misstag och de perfekta förutsättningarna fanns även på lördagen gällande väder och bana.

Elvira Karlsson, kvaletta i EM-deltävlingen på Tierp Arena. (Foto: Peter Bohlin)
I fredagens race tappade Karlsson på de första hundra meterna, då nådde hon en hastighet på 176,3 km/h och tiden 3,19 sekunder. Idag lyckade hon bättre med växlingarna och satte 199,9 km/h på de första hundra meterna med tiden 2,91 sekunder.
Sluttiden blev 7,0612 vilket är en putsning med 8/100 delar av en sekund. Elvira Karlsson placerade sig som kvaletta och möter Bo Thorselius i söndagens elimineringar. Vinnaren där går förbi semifinalen och är klar för final.