Hela elva spelare från Uppsala 86ers har blivit uttagna till den landslagstrupp som ska åka till Italien i slutet av juli. Det är ett nytt rekord för klubben.
Uppsala 86ers har gått på sommarledighet efter en stark avslutning på vårsäsongen med fyra raka segrar. Segrarna innebär att Uppsala ligger på en tredje plats i Superserien och är dessutom rankade som fjärde bästa klubblag i Europa.
Slutspelsplatsen kan säkras med segrar den 3 och 10 augusti och sedan är frågan om man kan få favör av hemmaplan i semifinalen.
- Det är absolut det vi siktar på, säger headcoach Per Nilsen som är tacksam för sommaruppehållet. Det var lite väl många skador i truppen under den senaste matchen. Nu rehabiliteras det för fullt så de flesta kommer vara tillbaka när vi möter Stockholm på Studenternas den 3 augusti, säger Nielsen.
Den fina formen hos 86ers spelare har även nått landslagsledningen och i början på nästa vecka reser hela elva av 86ers spelare på träningsläger med landslaget till Italien. Så många spelare har 86ers inte haft i landslaget någonsin tidigare. På lägret kommer även en match mot Italien att spelas i Palermo den 28 juli.
Det är inte bara spelarna som har blivit uttagna utan även quarterback Matt Bassuener åker med som QB-coach.
- Det är väldigt bra att Matt kan åka med. Han var QB i USA:s landslag i VM 2011 och har massor av erfarenhet och kunnande han kan dela med sig av, säger 86ers och landslagets widereceiver coach Christofer Fredlund som självklart också reser med till Sicilien.
Här är alla 86ers spelare som blev uttagna till landskampen:
Joshua Akena (LB), Cristoffer Dessezar (DB), Henrik Green (DL), Amat Jobe (WR), Gustav Kierebinski (DE), Rickard Ovsiannikov (OL), Filip Palmqvist (DL), Nicko Peterson (DB), Mikael Sunde (OL), Daniel Söderberg (OL), Fabian Söderberg (WR) och Sebastian Thuné (DB).