“No one puts a girl in the corner” säger Marie Wallin och skrattar, vad hon menar med det kommer säkert att visa sig under helgens tävlingar på Tierp Arena.
Uppsalatjejen Marie Wallin debuterade för en månad sedan I dragracingens klass, Super Street. Det gick så bra att hon idag startar i Tierp Arenas EDRS-deltävling under Sweden Internationals. I samma klass startar även Uppsalabon Anders Söderberg.
När Uppsalanyheter träffade Marie Wallin i samband med debuten var hon osäker på om det skulle bli någon start i Sweden Internationals som är en av totalt sex EDRS-deltävlingar men nu är hon på plats på Tierp Arena.
- Det gick ju så bra, jag fick så mycket positiv respons efter premiären så det var bara att köra, säger Marie.
Någon placeringsmässig målsättning har inte Wallin, men däremot att inte ”breaka” ut sig i något race.
- Den målsättningen kanske kan bita mig i svansen, att jag fegar och kör för sakta men det får ses som ”learning by doing”.
När vi träffar Marie Wallin så är hon en av få som har fått köra på ett regnigt Tierp Arena, och trots att tiden kanske inte var så mycket att skriva hem om 11,6265 (Breakout 10,90) så var hon mycket nöjd med racet.
- Tiden var väl ingen höjdare, men jag breakade inte ut i alla fall, bilen kändes dock jättebra, och banan var perfekt. Bilen gick som på ett snöre säger en nöjd Marie Wallin efter första racet.
Det finns dock en potential, den långsamma tiden berodde på att Wallin släppte av, bilen går klockrent och reaktionstiderna är inte mycket att fundera på så det finns en hel del att hämta in.
- Får jag bara köra igen så skall jag hålla längre, inte slå av. Sen får vi se var vi landar.
Uppsalanyheter följer givetvis Marie Wallin och Anders Söderbergs framfart i klassen Super Street under Sweden Internationals på Tierp Arena i helgen.