Skriv ut denna sida
Alexander Sahlin höll nollan för Almtuna. (Foto: Peter Bohlin) Alexander Sahlin höll nollan för Almtuna. (Foto: Peter Bohlin)

Andra raka nollan för Sahlin

2014-02-23 - 01:02

Alexander Sahlin fick fortsatt förtroende i Almtunas mål i dagens hemmamatch mot Troja/Ljungby och tackade genom att hålla nollan.

 

Sahlin tackade för förtroendet att få stå mot Troja/Ljungby genom att hålla sin andra raka nolla, när Almtuna vann med 3-0 mot gästande Troja/Ljungby. Almtuna fortsätter att jaga en play off-plats i hockeyallsvenskan. Idag tog man tre nya poäng när Troja/Ljungby gästade Uppsala. Med 8.44 spelat av den första perioden såg Sebastian Hartmann till att ge hemmalaget ledningen med 1-0.

 

Den andra perioden går på poäng till gästande Troja, som stundtals skapar en hel del heta chanser mot Almtunamålet. Skärpan saknas dock i många av avsluten, samtidigt som Alexander Sahlin på nytt gör en kanonmatch. I den tredje perioden tar hemmalaget tillbaka lite av initiativet i matchen igen och man får även utdelning. Oscar Milton och Fredrik Sandgren svarar för varsitt mål i slutperioden och Almtuna vinner till slut matchen med 3-0, inför 817 åskådare.

 

Almtuna - Troja/Ljungby 3-0 (1-0, 0-0, 2-0)
Mål Almtuna: Sebastian Hartmann, Oscar Milton, Fredrik Sandgren

Skott: 24-26

Publik: 817

 

Fredrik Williamsson
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Slutspel kvartsfinal: Uppsala Baskets säsong är över, man föll i två raka matcher mot Alvik i kvartsfinalen. Lördagens match slutade 61-84 och Uppsala var aldrig riktigt nära.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.