Skriv ut denna sida
Trångt framför Jonas Johansson i Almtunas mål. (Foto: Peter Bohlin) Trångt framför Jonas Johansson i Almtunas mål. (Foto: Peter Bohlin)

Seger för formstarkt Almtuna

2017-02-02 - 00:45

Almtuna tog tre nya poäng genom att besegra Västervik med säkra 5-1 hemma i Gränbyhallen. Det är fjärde matchen i rad som Almtuna tar poäng men man behåller sjunde platsen i tabellen.

 

Almtuna tog en synnerligen välförtjänt seger i onsdagens möte hemma i Gränbyhallen mot nykomlingarna och överraskningslaget Västervik.

 

Emil Larsson visar att hans målform håller i sig då han redan i den tredje minuten sätter matchens första mål. När första perioden är färdigspelad ledde Almtuna med 2-0 sedan Victor Rollin-Carlsson gjort sitt fjärde mål för säsongen.

 

Almtuna spelar tajt i försvaret och håller Västervik utmed kanterna, man kan också utöka till både 3-0 och 4-0 innan Västervik spräcker duktiga Jonas Johanssons nolla i kassen. Hemmalaget kontrollerar matchen och Västervik upplevs som ganska loja och uppgivna väldigt tidigt under matchen.

 

I den tredje periodens femte minut gjorde Sebastian Hartmann sitt andra mål för kvällen då han fastställde slutresultatet till 5-1. Hartmann blev därmed lagets bäste poänggörare genom sina två mål och en assist.

 

Mycket bra i dagens match var Jonas Johansson som belönades med priset som matchens lirare, Johansson motade 24 av 25 skott och kom därmed upp i fina 96 räddningsprocent.

 

Almtuna behåller sin sjunde plats i den allsvenska tabellen med 61 poäng och närmar sig Västervik på sjätte plats som dock har fem poäng mer. Under slutspelstrecket befinner sig AIK på en nionde plats med 58 poäng, dock med en match mer spelad än Almtuna.

 

Almtuna - Västervik 5-1 (2-0, 2-1, 1-0)

Almtunas mål: Sebastian Hartmann 2, Emil Larsson, Victor Rollin-Carlsson, Erik Santesson.

Publik: 1 344

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.