Nykomlingen Pantern från Malmö har besegrat Leksand, Timrå och Sundsvall samt tagit poäng av Mora, idag blev det tre nya poäng mot Almtuna och en topplacering i Allsvenskan.
Almtuna kom inte alls upp i den nivå som man vant sig med när nykomlingarna Pantern från Malmö gästade Metallåtervinning arena. Det annars så skridskostarka och passningsskickliga laget fick aldrig igång något spel överhuvudtaget.
Pantern "zonade" bort Almtuna effektivt och störde puckföraren i stort sett under hela matchen utan att för den skull spela tråkigt. När man erövrade pucken var det full fart framåt till skillnade från Almtuna som allt för ofta vände hemåt, något som man uttalat inför matchen att det inte skulle ske.
Pantern tar ledningen med 0-1 i den tionde minuten, det är tvåmålsskytten Fredrik Händemark som får öppen kasse och inte har några problem att ge sitt lag ledningen. I slutminuten är det mycket nära en kvittering när en Almtunaspelare (Martin Janolhs?) skjuter pucken i ribbkrysset och ut, domaren var tvungen att ringa på videodomaren för att utesluta att det var mål.
I andra periodens femte minut utökar Emil Carnestad till 0-2 och det är Panterns tredjefemma som återigen är lyckosamma, samtliga Panterns mål denna afton gjordes just av tredjefemman för övrigt.
Innan andra perioden var över lyckades Emil Larsson tända hemmahoppet genom att göra 1-2, men det skulle komma att bli Almtunas enda mål den här dagen. Man kom inte alls upp i nivå och körde fast i Panterns effektiva box gång efter annan.
I den tredje periodens fjärde minut utökade Erik Nyström till 1-3 och ingenting talade för Almtuna i det läget. Pantern tränade av rutinerade Stephan "Lillis" Lund genomför en taktiskt perfekt match där man neutraliserar Almtuna totalt.
I slutminuten plockar Almtuna ut målvakten Charlie Torstensson ur kassen men istället för att åka hem och ställa upp i box sätter Pantern hög press i Almtunas zon och lyckas stressa uppsalalaget så till den milda grad att man helt enkelt tappar, eller "ger bort" pucken till Fredrik Händemark som kan skjuta in 1-4 i tom kasse.
Almtuna gör en klassisk plattmatch, dock skall ingenting tas ifrån Pantern som är riktigt bra. Just den här dagen var det tredjefemman med backarna Emil Carnestad och Johan Molldén bakom Fredrik Händemark i mitten och Pontus Netterberg och Erik Nyström som låg bakom Panterns seger genom att göra samtliga fyra mål.
Almtuna - Pantern 1-4 (0-1, 1-1, 0-2)
Almtunas mål: Emil Larsson.
Publik: 1 057