Skriv ut denna sida
Malmö är favoriter att vinna Hockeyallsvenskan. (Foto: Peter Bohlin, arkiv) Malmö är favoriter att vinna Hockeyallsvenskan. (Foto: Peter Bohlin, arkiv)

Malmö - tränarnas favorit till seriesegern

2014-09-04 - 21:09

Under torsdagen genomfördes Hockeyallsvenskans upptaktsträff och tränarnas favorit till seriesegern är Malmö, utmanare blir Västerås och Södertälje.

 

Även malmötränaren Mats Lusth tippade sitt eget lag som etta med Rögle som främsta utmanare. Almtunas lagkapten Victor Rollin-Carlsson tror även han på Malmö men med Västerås som främsta utmanare.

 

Vad Almtunas tränare Niklas Eriksson tror framgår inte, han tror dock på en framskjuten placering för sitt lag.

- Vi ser oss själva som ett topplag, menade Eriksson på upptaktsträffen.

 

- Får vi ihop kollektivet vet jag att vi kommer att hamna topp åtta, fyller Viktor Rollin-Carlsson i.

 

Västerås tränare Martin Frilander stod nog för upptaktsträffens mest klockrena uttalande.

- Försvar är bästa försvar. Det kommer det alltid att vara. Det gäller att hitta en struktur bara, menar Frilander som därmed tog död på den gamla klyschan om att anfall är bästa försvar.

 

I morgon fredag spelar Almtuna genrep inför seriepremiären då man möter AIK på hemmaplan.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.