Almtuna tog två mycket viktiga poäng när man besegrade Troja/Ljungby på bortaplan med 2-3 efter straffläggning.
Det var nära att Almtuna kunde få med sig alla tre poängen då man ledde med 1-2 fram tills det var drygt två minuter kvar av ordinarie speltid. Troja/Ljungby som avslutade 2012 ganska svagt kom till matchen med två raka segrar, även Almtuna har två raka segrar.
Troja/Ljungby hade ett litet mentalt övertag på Almtuna då man gjort till vana att vinna matcherna mot Uppsalalaget, på de två tidigare möten som man haft denna säsong har Troja/Ljungby vunnit båda med 4-1 och 5-1.
Dagens match blev ett litet trendbrott då Almtuna fick med sig en poäng från den ordinarie matchtiden via 2-2, första perioden blev mållös men spelmässigt gick den till Almtuna. Daniel Hermansson ger sedan Almtuna ledningen med 0-1 i den andra periodens sjätte minut. Troja/Ljungby kvitterar dock till 1-1 i slutet av perioden.
Ludwig Blomstrand var "mannen" i Almtuna i sista perioden, först sätter han 1-2 och är nära att bli matchjälte men Troja/Ljungby kvitterar till 2-2 med drygt två minuter kvar av perioden, sen sätter Blomstrand den avgörande straffen efter den mållösa förlängningen. Daniel Hermansson tar den första straffen men missar, när sedan hemmalagets Robert Drowd gör mål så sätter han press på Mattias Guter som sätter sin straff.
Blomstrand avgör sedan eftersom hemmalagets David Åslin missar sin straff och två välbehövliga poäng inkasseras.
Målen Almtuna: Ludwig Blomstrand 2 (en straff i f.l), Daniel Karlsson, Mattias Guter (straff i f.l).
Publik: 1 587