Skriv ut denna sida
Målvakten Christian Eddeborn var en av Djurgårdens bästa spelare. (Foto: Peter Bohlin) Målvakten Christian Eddeborn var en av Djurgårdens bästa spelare. (Foto: Peter Bohlin)

Tung start för Hagunda i SSL-kvalet

2018-03-18 - 22:35

Hagunda fick en riktigt bra start på kvalmatchen till SSL mot Djurgården och hade ledningen med 2-0 efter första perioden, när matchen var över hade Djurgården vänt till seger med 3-9.

 

Det märktes att det var en viktig match för båda lagen när SSL-kvalet inleddes mellan Hagunda och Djurgården. Första perioden spelade Hagunda en riktigt bra innebandy och skyddade målvakten Martin Cyrén på ett uppoffrande sätt.

 

Hagunda hade också välförtjänt ledningen med 2-0 efter inledningsperioden efter mål av Fredrik Hast och Christoffer Gustafsson. Ledningen hade kunnat vara betydligt större, Hagunda vann skotten med 13-7 men Djurgårdens målvakt Christian Eddeborn gjorde flera fantastiska räddningar.

 

I andra perioden reducerade Djurgården till 2-1 i den sjunde minuten och kvitterade till 2-2 två minuter senare. När man dessutom gjorde 2-3 blev Hagundas spelare märkbart stressade trots att Viktor Strömquist kvitterade till 3-3 kort efter Djurgårdens ledningsmål.

 

Ytterligare två mål skulle falla innan perioden var över, första 3-4 och med en halvminut kvar på perioden stod Djurgården rutinerat på egen planhalva och räknad in sekunderna för att spela två diagonaler över banan och låta Patrik Schants ohotad att skjuta in 3-5.

 

Hagundas andra period var helt olik den första, koncentrationen och den taktiska planen verkade helt bortblåst och stockholmarna fick ibland väldigt stora ytor att spela på. Hagunda lyckades inte komma igenom Djurgårdens kompakta box, man hamnade ute på kanterna och när man gav bort minsta yta vände Djurgården på spelet.

 

Gästerna vann slutperioden med 0-4, varav det sista målet kom i tom bur, man kopplar därmed ett grepp om kvalserien som spelas i bäst av tre matcher. Nästa möte sker på onsdag den 21 mars klockan 19:00 i Eriksdalshallen.

 

Hagunda - Djurgården 3-9 (2-0, 1-5, 0-4)

Hagundas mål: Fredrik Hast, Christoffer Gustafsson, Viktor Strömquist.

Publik: 1 172

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.