Trots storpublik och derby var det relativt svalt för att vara en match mellan Upplands två bästa herrlag. Storebror Storvreta var alldeles för bra så Sirius får finna sig i att fortsätta vara lillebror efter förlusten med 3-8 på torsdagskvällen.
Det tog bara 1:32 för Storvretas Albin Sjögren att spräcka Tobias Steinecks nolla i Siriusmålet och det var bara en tidsfråga när tvåan skulle komma. Storvreta satte full fart från start och även fast det skulle dröja tills den 14:e minuten innan Robin Nilsberth drog in 0-2 hade Sirius inte något att sätta emot ett formtoppat Storvreta.
När alla tror att perioden är över slår Victor Andersson till och sätter 0-3 med en sekund kvar sedan Emil Helmrich bara skickat in bollen på mål. Skotten talade sitt tydliga språk, 16-6 till Storvreta och Sirius hade svårt att komma upp i den nivå som vi sett laget vara på sedan David Ahlmark tog över som huvudtränare.
Kevin Söderling som skulle komma att bli Sirius enda målskytt den här kvällen med sina tre mål, reducerade till 1-3 i den första minuten av andra perioden. Fyra minuter senare stod det 1-5 på resultatavlan sedan Robin Nilsberth gjort sitt andra mål i matchen och Filip Stenmark utökat.
Andra perioden innehöll hela sju mål och men det närmaste Sirius kom var 3-6 sedan Kevin Söderling reducerat två gånger till 2-5 och 3-6. Valdemar Ahlroth går sällan mållös från en match och det ser ibland så enkelt ur för Ahlroth, som t.ex när han fick bollen på högerkanten och bara skjuter in 3-7. Det är sällan de vackraste målen, men vad spelar det för roll när även de som ser lite enkla ut räknas lika mycket.
Tredje perioden kontrollerades av Storvreta som spelade av den genom att vinna med 0-1 och fastställa slutresultatet till 3-8. Storpubliken 2 573 åskådare fick se en tämligen avslagen derbyfest där skillnaderna mellan lagen var ovanligt stora. Storvreta slåss om serieledningen i Superligan och Sirius för att eventuellt nå ett slutspel.
På lördag kan Storvreta ta över serieledningen från Falun om man vinner seriefinalen, ett kommande drömsenario skulle ju vara att Storvreta vinner Superligan och att man väljer Sirius i en kvartsfinal förutsatt att blåsvart tar sig dit - då kommer det inte att bli lika snällt som det var i torsdagens derby.
Sirius - Storvreta 3-8 (0-3, 3-4, 0-1)
Sirius mål: Kevin Söderling 3
Storvretas mål: Robin Nilsberth 2, Albin Sjögren, Victor Andersson, Filip Stenmark, Emil Helmrich, Valdemar Ahlroth, Jimmie Pettersson.
Publik: 2 573