Stenhagens damlag är klara för allsvenskt direktkval efter lördagens seger mot Kristinehamn med 2-1. Nu väntar KAIS Moras utvecklingslag i nästa steg.
Stenhagen är alltjämnt obesegrade denna säsong och tog på lördagen sin andra raka seger i den första play-off omgången mot Kristinehamn. Anna Mattsson gav Stenhagen ledningen redan efter 42 sekunder men Kristinehamn kunde kvittera till 1-1 innan periodens slut.
I andra perioden var det gästerna som hade flest chanser men Stenhagen som gjorde periodens enda mål. Det var i den 16:e minuten som Deborah Mbenza gjorde matchavgörande 2-1. Sista perioden slutade mållöst och Stenhagen är därmed klara för avgörande matchserie mot KAIS Mora U om en plats i nästa säsongs allsvenska.
KAIS Mora UIF vann sin matchserie i den första kvalomgången mot Borlänge i två raka segrar med 11-1 och 3-2.
Stenhagen - Kristinehamn 2-1 (1-1, 1-0, 0-0)
Stenhagens mål: Anna Mattsson, Deborah Mbenza.
Publik: 140