Det blev en jämn tillställning i IFU Arena när Sirius tog emot topplaget Växjö. Johan Eriksson kvitterade till 3-3 i tredje perioden men gästerna vann med 3-4 i förlängningen.
Sirius fick med sig en poäng från mötet med tabelltrean Växjö efter tre mycket jämna perioder som samtliga slutade oavgjort 1-1. Peter Berlin gjorde matchens första mål för Sirius men Växjös Niklas Ramirez kvitterade drygt två minuter senare.
I andra perioden var det Växjö som tog ledningen med 1-2 i den fjärde minuten men Henrik Malmgren som för övrigt spelade fram till Sirius första mål kvitterade till 2-2 i slutet av perioden. I tredje perioden var det återigen Växjö som tog ledningen efter mål av Ludwig Persson och det såg ut som att gästerna skulle ta med sig alla tre poängen från Uppsala.
Ett sent kvitteringsmål från måltjuven Johan Eriksson fastställde dock slutresultatet till 3-3 efter full tid. Kvitteringen gjordes i spel utan målvakt, extraspelaren Jakob Drews spelade fram till kvitteringen efter den lyckade toppningen.
Växjös Jesper Sankell ger dock Växjö extrapoängen när han redan efter 14 sekunder sätter 3-4 i förlängningens första skott. Sirius ligger kvar på tionde plats i tabellen med 33 poäng, fyra poäng från en slutspelsplats men med ett betryggande avstånd på tio poäng ner till neflyttningsplatsen.
Sirius - Växjö 3-4 e.fl (1-1, 1-1, 1-1, 0-1)
Sirius mål: Peter Berlin, Henrik Malmgren, Johan Eriksson.
Publik: 722