Skriv ut denna sida
FBC Uppsala deppar efter Dalens segermål i sudden death. (Foto: Peter Bohlin) FBC Uppsala deppar efter Dalens segermål i sudden death. (Foto: Peter Bohlin)

Utvisningarna FBC Uppsalas fall

2016-10-30 - 18:46

Fyra utvisningar och tre mål i baken, dels kvitteringen till 4-4 men även Dalens segermål kom i förlängningen när FBC Uppsala hade en spelare utvisad. I spelet fem mot fem var FBC Uppsala bättre än Dalen, men i numerärt underläge fanns det inte mycket att skriva hem om.

 

Det här var en match som FBC Uppsala skulle ha vunnit, men utvisningar blev Uppsalas fall denna eftermiddag i IFU Arena. Dalen fick en riktigt bra start med mål redan efter 30 sekunder men FBC Uppsala kvitterade fem minuter senare genom Siriuslånet Amanda Armstrand och när perioden var färdigspelad ledde man med 2-1 efter Frida Bäfves långskott in framför skymda målvakten Matilda Wirtig.

 

I andra perioden utökade Sofie Paulsson och Ellinor Berling till 4-1 med varsitt mål och i det läget var FBC Uppsala klassen bättre än Dalen. Men Dalen skulle komma att bjudas in i matchen då FBC först drog på sig en tvåa för fasthållning i mitten av andra perioden och reducering till 4-2 kom som ett brev på posten.

 

Fem minuter senare åker Agnes Wiklund ut för låsning av klubba och återigen ringer det bakom Jennifer Gräll i kassen när FBC är en spelare mindre. Inte nog med det, bara 40 sekunder senare kvitterade Dalens Clara Forssén till 4-4 och om man ska använda en slite klyscha så hade Dalen verkligen momentum i matchen.

 

Tredje perioden blir mållös, men med halvminuten kvar av perioden drog Anna Gertz på sig en tvåa för otillåten trängning. Dalen tog en snabb timeout för att styra upp en frislagsvariant som dock inte lyckades. Matchen slutade 4-4 efter ordinarie tid och lagen delade på poängen, i det efterföljande sudden death var det Dalens Sandra Larsson som gjorde sitt andra mål i numerärt överläge.

 

Dalen tar bonuspoängen med sig hem till Umeå och stor besvikelse i FBC Uppsala som var bättre i allt utom spel mindre på planen. Noterbart är att FBC Uppsala vinner skotten med 30-17. Uppsala faller tillbaka från fjärde plats till den sjunde i Superligans tabell.

 

FBC Uppsala - IBK Dalen 4-5 e.fl (2-1, 2-3, 0-0, 0-1)

FBC Uppsalas mål: Amanda Armstrand, Frida Bäfve, Sofie Paulsson, Ellinor Berling.

Publik: 242

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.