FBC Uppsala tog sin femte raka seger i damernas Superliga när man mötte bottenlaget Falun, men segern var inte självklar och matchen avgjordes inte förrän i mitten av tredje perioden då FBC Uppsala gjorde 4-3.
Allt annat än en seger för FBC Uppsala mot bottenlaget Falun skulle betraktas som en stor skräll och visst kunde man ana att det fanns ett täcke av underskattning över uppsalalagets insats på fredagkvällen. Trots att FBC Uppsala hade det mesta av bollinnehavet så var det Falun som gjorde matchens första mål i den tionde minuten.
Perioden slutade oavgjort 1-1 sedan Anna Gertz kvitterat fem minuter senare och känslan var att FBC skulle vinna matchen trots att man saknade den där energin som man är van att se. I den andra periodens fjärde minut tog Falun återigen ledningen, det var comebackande storspelaren Karin Hjelm som spelade fram Gabriella Gustafsson som gjorde sitt första mål i Superligan.
FBC hade svårt att skapa de riktigt heta chanserna samtidigt som Faluns fick enkla spelvändningar som ibland slarvades bort, precis som i den första perioden lyckas FBC Uppsala kvittera, det är Frida Bäfve sätter 2-2 i numerärt överläge vilket blir resultatet efter två perioder.
När Falun drar på sig en ny utvisning i den tredje periodens inledning tar FBC ledningen för första gången under matchen, återigen är det lagkaptenen Frida Bäfve som gör mål och 3-2 känns både logiskt och rättvist. Fyra minuter senare får Falun chansen att kvittera i power play sedan en av domarna hittat en obegriplig utvisning för felaktigt byte långt ifrån där spelet pågick och det går bara 14 sekunder så sitter kvitteringen till 3-3.
FBC Uppsala gör sin bästa period under tredje perioden, och Maja Brodin kan ge FBC ledningen med 4-3 sedan hon spelats fram på högerkanten av Madelen Jonsson som därmed gjorde sin tredje assist. FBC har flera riktigt fina bud på mål, men Helen Bircher gör en riktigt bra match i kassen samtidigt som effektiviteten skulle kunna ha varit lite bättre hos FBC.
Falun chansar med att ta ut sin målvakt i slutskedet av matchen, men chansen försvinner samtidigt som målvakten ska bytas in igen och bedöms komma in för tidigt. Falun drabbas av en utvisning för felaktigt byte och FBC kan spela av matchen och vinna med 4-3.
Uppsala tar sin femte raka seger och visar styrka som vinner trots att man inte presterar på topp, i hemmalaget har vi nämnt Madeln Jonsson som stod för tre assist, en annan spelare som stack ut var Frida Eriksson som visade energi och massor av vilja i sina byten.