Skriv ut denna sida
Blir det FBC-jubel mot Falun? (Foto: Peter Bohlin, arkivbild) Blir det FBC-jubel mot Falun? (Foto: Peter Bohlin, arkivbild)

Falun ingen enkel uppgift för FBC

2014-10-17 - 01:34

Ikväll tar FBC Uppsala emot IBF Falun i Superligans femte omgång, Falun är i dag ett lag långt från det topplag som man en gång varit och man tippas få slåss för nytt kontrakt.

 

Inför årets säsong plockade lokalkonkurrenten KAIS Mora över fem spelare från Falun, namn som Johanna Holmbom, Tone Einstulen, Amanda Hill, Ingela och Petra Hansson finns på minuslistan. Förlusterna märks också av om man tittar i tabellen, en seger på de första fyra omgångarna kansnke inte är något att dra för stora växlar på..

 

.. men, laget läcker betänkligt i sitt försvarsspel. 33 mål i baken (varav 16 mot KAIS Mora) och en negativ målskillnad på minus 24 är sämst i hela Superligan och framåt har man bara gjort nio mål. Men att förvänta sig en enkel uppgift och målkalas för FBC Uppsala tror jag inte att man ska räkna med.

 

FBC Uppsala har vunnit två matcher (en i sudden death) och förlorat två, båda förlusterna med uddamål mot Jönköping och Telge. Vinsterna har kommit mot Karlstad (b) 3-5 och nu senast mot Täby efter sudden death med 6-5.

 

FBC Uppsala har gjort nästan dubbelt så många mål och släppt in hälften så många om man skall förtydliga tabellfakta ytterligare. FBC har dock haft svårt i matcherna där man haft favoritskapet på sig, och favoriter kommer man även att vara mot Falun ikväll.

 

Om spelarna har rätt inställning till uppgiften och hittar jämnheten över 60 minuter så ska man vinna mot Falun. Men man har haft dippar under matcherna som tar mycket energi, man måste göra jobbet redan från start och hålla jämnheten uppe.

 

Förra säsongens möten slutade med en vinst för vardera laget på hemmaplan, FBC Uppsala 3-2 och Falun 7-2.

 

Uppsalanyheter tippar matchen: FBC Uppsala - Falun 5-2

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.