Falun är nya serieledare i Svenska Superligan sedan man vunnit seriefinalen mot Storvreta med 7-9 i Fyrishov.
Matcherna mellan Storvreta och Falun brukar av tradition innehålla en hel del prestige, förutsättningarna var inte mindre prestigefulla efter Storvretas spektakulära värvning av Faluns centerstjärna Alexander Rudd tidigare i februari.
Det är Storvreta som kan ta ledningen i matchen efter mål på straff av Mika Kohonen. I mitten av perioden kan dock Falun kvittera genom Alexander Galante-Carlström men det är Storvreta som går till periodvila med ledningen 3-1 efter mål av Hannes Öhman och i numerärt överläge Henrik Stenberg.

Henrik Stenberg i försvarsposition. (Foto: Peter Bohlin)
Det är så långt en ganska snäll match mellan två mycket bra lag. Billy Nilsson, den tidigare publikfavoriten från uppsalaklubben Sirius kom att bli lite av matchvinnare för Falun med totalt tre mål, men även Galante-Carlström skulle bli tremålsskytt. Billy Nilsson reducerar till 3-2 i inledningen av den andra perioden, när sedan Nilsson blev utvisad kunde Rasmus Sundstedt sätta 4-2, Storvretas andra mål i power play.
Falun får chansen att reducera på straff i den 12:e minuten, Jonas Adriansson var säkerheten själv, fintar höger och lägger in den från vänstersidan. Sedan går det snabbt, direkt efter tekningen kan Alexander Galante-Carlström kvittera, blott tre sekunder efter straffen. Vid periodens slut står det 5-5 och en oviss tredje period väntade.

Rasmus Sundstedt provar skott, den här gången utanför. (Foto: Peter Bohlin)
Det är fortsatt jämnt spelmässigt men trots att Mika Kohonen gav Storvreta ledningen med 6-5 efter fyra minuter så är det Falun som har fördel efter två mål av Billy Nilsson som tar Falun till ledning med 6-7 med drygt fem minuter kvar.
Storvreta tar timeout när klockan står på 18.29 och chansar sedan med spel utan målvakt. Alexander Galante-Carlström kan sätta 6-8 i tom bur, hans tredje mål för dagen. Det hjälper inte att Fredrik Holtz reducerar till 7-8 med halvminuten kvar att spela, för Falun kan fastställa resultatet till 7-9 genom Emil Johansson med åtta sekunder kvar.
Segern innebär att Falun tar över första platsen i Svenska Superligan med tre poäng mer än Storvreta. Det återstår en omgång innan slutspelet startar, mycket talar för att Falun kommer att vara det lag som får välja kvartsfinalmotståndare först när dessa skall väljas.
Storvreta – Falun 7-9 (3-1, 2-4, 2-4)
Målen Storvreta: Mika Kohonen 2, Hannes Öhman, Henrik Stenberg, Rasmus Sundstedt, Mattias Samuelsson, Fredrik Holtz.
Publik: 1 858