Gottsunda i stort behov av poäng för att säkra kontraktet föll mot kvaljagande Hässelby på lördagen i en målrik match.
Det var två lag som var i stort behov av poäng men av olika skäl. Gottsunda jagar poäng för att säkra nytt kontrakt i division 1 och Hässelby för att hålla bland annat Älvsjö bakom sig i kampen om den fjärde och sista platsen som leder till Allsvenskt kval.
Totalt nitton mål fick publiken i Allianshallen se och första perioden var helt jämn, men det är gästerna som leder med 3-4 inför den andra. Hässelby tar över i andra perioden och kan göra ytterligare tre mål och gå fram till 3-7 innan Jonas Lenhammar reducerar till 4-7 när precis halva matchen har spelats.
Man vinner inga matcher i utvisningsbåset är ett känt faktum och när Magnus Marteinsson blir utvisad i den trettonde minuten kan Hässelby utöka till 4-8. Gottsunda drog för övrigt på sig totalt fem utvisningar under matchen och släppte in totalt fyra mål i numerärt underläge.
Tredje perioden går till FBC Uppsala men den målmässigt klena andra perioden gör att man inte kommer ikapp, man förlorar till slut med 8-11 och nästa match blir oerhört viktig för Gottsunda, då man möter Storvreta Ungdom som ligger två poäng före i tabellen på "säker mark".
Förlust i den matchen innebär att man åker ur, vinst innebär att man klättrar upp på rätt sida strecket inför slutomgången.
Gottsunda - Hässelby 8-11 (3-4, 1-4, 4-3)
Målen Gottsunda: Jonas Lenhammar 3, Joakim Berglund, Hugo Andersson, Axel Gåve, Magnus Merteinsson, Anton Lundblad.
Publik: 73