I helgen spelades andra omgången av SM för 13-15-åringar - Newbody Cup, från Uppsala deltog Rasbos P14 och Gottsundas P15.
För Rasbos pojkar gick det riktigt bra, man besegrade först Gävle med uddamålet 5-4 efter bland annat två mål av Viktor Johansson som blev lite av en matchvinnare, Johansson gjorde det matchavgörande 5-4 i den sextonde minuten framspelad av Michael Jansson.
I den andra matchen mötte man Skälby inför rekordpubliken 161 personer. Första perioden var helt jämn och slutade 1-1 men Rasbo var det klart starkare laget i andra perioden. Det är Michael Jansson som visar vägen genom att först sätta 1-2 och fyra minuter senare utökar han till 1-3. Slutresultatet blir 1-4 sedan Anton Östlund Wessberg gjort matchens sista mål.
Rasbo är nu klara för SM-slutspel tillsammans med åtta andra lag i Sverige.
Om det gick bra för arrangörsklubben så gick det inte lika bra för Gottsunda i klassen P15. Gottsunda förlorade alla tre gruppspelsmatcherna och kom sist i gruppen efter Täby, Rönnby och Åkersberga.