Gottsunda tog två blytunga poäng när man besegrade Rosersberg i sudden death på lördagen i herrettan.
Gästerna Rosersberg inledde bäst och kunde gå fram till en ledning med 1-4 efter fem minuter av andra perioden. Dennis Johansson reducerar till 2-4 i den sjunde minuten därefter följdes lagen åt med att göra vartannat mål och efter två perioder stod det 4-6 till Rosersberg.
Gottsunda som i högsta grad är inblandade i bottenstriden är i akut behov av poäng och jakten på poäng mot Rosersberg startade i den sjätte minuten av slutronden. Men dessförinnan hade Gottsundas Jonas Hruby utvisats för otillåten trängning, Gottsunda kunde dock freda sitt mål under utvisningstiden.
Bjuder in Gottsunda i matchen
Rosersberg bjuder sedan in Gottsunda i matchen genom att Daniel Eklund först åker ut för hårt spel och även snackar till sig ytterligare en tvåa för protest mot domslut. Fyra minuters power play för Gottsunda med andra ord. När knappt två minuter har gått sätter Axel Gåve 5-6 efter framspelning av Dennis Johansson.
Matchen är jämn och båda lagen skapar ungefär lika mycket, och med drygt en minut kvar av tredje perioden tar Gottsunda timeout för att snacka ihop sig inför en sista kraftansträngning. Med 40 sekunder kvar av perioden lyckas man kvittera och det är Dennis Johansson som gör sitt andra mål för dagen och 6-6 står sig tiden ut.
Hattrick och bonuspoäng
Johansson blir inte bara lagets poängräddare, med åtta sekunder kvar av förlängningen sätter han även segermålet 7-6 och ger bonuspoängen till sitt lag. En extra poäng som när man summerar division 1 om några omgångar kan vara skillnaden mellan att åka ur och nytt kontrakt.
Gottsunda - Rosersberg 7-6 (1-3, 3-3, 2-0, 1-0)
Gottsunda mål: Dennis Johansson 3, Hugo Andersson, Fredrik Klang, Jonas Hruby, Axel Gåve.
Publik: 71