Storvreta Ungdom tog en mycket viktig seger i söndagens hemmamöte mot mittenlaget Rosersberg. Segern innebär ett kliv upp på "rätt" sida om strecket i tabellen.
Det är Rosersberg som är det något bättre laget i första perioden och man leder med 1-2 inför den andra. Storvreta skall dock komma att spela upp sig i matchen för att ta över initiativet, en mycket bra andra period som Storvreta vinner med 3-0 lägger grunden för dagens seger.
Målvakten bakom kvitteringen
Kvitteringen till 2-2 kommer redan i den andra minuten och det är Nicklas Paulsson, fyra mål idag som får en sidledspass till öppen kasse från Anton Waldenvik (tre ass totalt). Det är dock målvakten Valter Lundqvists mål, då han friställer Waldenvik med ett långt utkast i djupled.
Det står 4-2 inför den tredje perioden och när Nicklas Paulsson sätter 5-2 i inledningen av perioden känns det som att matchen är avgjord. Gästerna reducerar till 5-3 i den sjätte minuten och har faktiskt bud på fler mål, och är på väg att göra match av det hela igen.
Straffmål när gästerna är på gång
När Rosersberg är på gång drar Storvretas Jonathan Andersson på sig en utvisning för slag, en fullständigt onödig utvisning högt upp i anfallszon. Men istället för mål till gästerna kontrar Storvreta och skapar en målchans som Rosersbergs Christian Isaksen avstyr genom en låsning av klubba i straffområdet.
På den efterföljande straffen drar Philip Hedström målvakten åt höger och lägger in en backhand till vänster och ger sitt Storvreta 6-3. Wiktor Blad utökar tre minuter senare hemmaledningen till 7-3 och där avgörs nog matchen.
Storvreta Ungdom vinner matchen med 9-4, de två sista målen görs i tom kasse. Man går i och med segern förbi Gottsunda som också har 14 poäng men sämre målskillnad. Gottsunda har dock en match mindre spelad.
Storvreta Ungdom - Rosersberg 9-4 (1-2, 3-0, 5-2)
Målen Storvreta Ungdom: Nicklas Paulsson 4, Fredrik Lindholm 2, Isak Amundsson, Philip Hedström (straff), Wiktor Blad.
Publik: 102