Skriv ut denna sida
Hannes Öhman var "Kungen av Fyrishov" med sina tre mål. (Foto: Annette Bohlin) Hannes Öhman var "Kungen av Fyrishov" med sina tre mål. (Foto: Annette Bohlin)

Storvreta derbybesegrade Sirius

2013-11-28 - 21:16

Hannes Öhman fyllde år. Det firade han med att göra hattrick, när Storvreta vann derbyt mot Sirius inför hela 2597 åskådare på Fyrishov.

 

Det var derbyfest i fyrishov under torsdagskvällen, när Uppsalas två SSL-lag Storvreta och Sirius möttes för första gången denna säsong.


Tabelltian Sirius fick en smakstart på matchen, när Storvretas Rasmus Sundstedt tappar bollen rakt på Mattias Jällruds klubba och han kan stöta in bollen mellan benen, på en något överumplad Victor Klintsten (även han födelsedagsbarn) i Storvretamålet. Detta innan två minuter var spelade.

 

Sirius måljubel blev dock inte långvarigt, för mindre än minuten senare fick storpubliken i Fyrishov se Henrik Stenberg snurra runt vid sargen, ta sig in i slottet och prickskjuta 1-1, snyggt placerat i krysset.

 

Storvreta kunde sedan sätta både 2-1 och 3-1 innan första perioden var över, men även Sirius hade bud på fler mål. Faktum är att det kunde blivit både två och tre repriser på 1-0-målet, då Storvretabackarna vid ett flertal tillfällen bjöd på farliga indianare.

 

Derbykänslor

Publiken hade knappt hunnit bänka sig för den andra perioden innan det var reducerat. Markus Nordlind tog upp bollen bakom Storvretamålet och hittade in till Robin Carlsson ute på vänsterkanten och med ett hårt direktskott hittade han nät vid bortre stolpen.


Storvreta ökade sedan på ledningen till 4-2 med knappa sju minuter spelade av mittperioden. Efter ett mycket vackert klapp-klapp-spel mellan Kohonen och Stenberg hamnade bollen till slut hos en fristående Hannes Öhman som kunde sätta sitt andra mål för matchen.

 

Resten av perioden förblev mållös men innehöll mängder med chanser åt båda håll, ett högt tempo och en hel del smågriniga situiationer. En härlig derbystämning med andra ord.

 

I starten av slutakten sätter Stenberg fart på högerkanten. Med honom följer Hannes Öhman som också får passningen och på backhand sätter sitt tredje mål för kvällen.


Sirius reducerar men Storvreta kan på nytt öka på ledningen några minuter senare och resultatet skrivs till slut till 7-4 i Storvretas favör.

På läktaren var det dock Sirius som tog hem matchen. Siriusklacken höll igång konstant under hela matchen och bidrog starkt till den fina stämningen i Fyrishov.

 

Storvreta – Sirius 7-4 (3-1, 1-1. 3-2 )

Målen Storvreta: Hannes Öhman 3, Jakob Drews 2, Henrik Stenberg, Rickie Hyvärinen.

Målen Sirius: Mattias Jällrud, Robin Carlsson, Johan Eriksson, Christoffer Carlsson

Pubilk: 2 597

 

Fredrik Williamsson
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.