Tidigare Siriustränarna Lars Jedheim och Royne Svensson tar över Djurgårdens damlag i SSL.
Idag blev det klart med "innebandybomben" att tidigare tränarparet från Sirius herrar, Lars Jedheim och Royne Svensson tar över SM-favoriterna Djurgården i damernas Superliga. Både Lars och Royne är erfarna tränare och har varit med på toppnivå tidigare. Idag blev det alltså klart att man tar över ansvaret för SM-favoriterna Djurgården.
Lars Jedheim har varit ett eftertraktat namn på tränarmarknaden och inför den här säsongen var både han och Royne Svensson i kontakt med några klubbar på elitnivå. Men det ledde inte till några kontrakt och båda två var tillgängliga med kort varsel nu.
Nya tränarparet tillträder med omgående verkan och första träffen med laget blir i morgon när man reser till Jönköping för match i SSL.
- Vi i Djurgården Innebandy är oerhört glada över att Lars Jedheim och Royne Svensson tackat ja till att bli tränare för våra damer. Vi hade ett antal mycket bra alternativ, men Lars och Royne var vårt första val. Vi får in två bra tränare med stor erfarenhet av vad som krävs för att leda en klubb med höga ambitioner, säger sportchef Christer Bjellert till Djurgårdens hemsida.