Skriv ut denna sida
Dan Johansson blev poängräddare för Sirius. (Foto: Peter Bohlin, arkiv) Dan Johansson blev poängräddare för Sirius. (Foto: Peter Bohlin, arkiv)

Sirius föll i "sudden" mot Dalen

2013-10-13 - 19:52

Sirius innebandyherrar är alltjämnt obesegrade i SSL, i alla fall under ordinarie matchtid, i dag föll man mot Dalen borta i sudden death.

 

SSL-nykomlingen Sirius tog poäng när man spelade oavgjort borta mot Dalen på söndagen. Bonuspoängen i den efterföljande förlängningen hamnade dock hos hemmalaget Dalen, Sirius är alltjämnt obesegrade efter ordinarie matchtid efter fyra omgångar i SSL.

 

Sirius tog ledningen med 0-1 i den tolfte minuten genom Johan Eriksson som spelades fram av Peter Berlin, tre minuter senare kvitterar Dalens Felix Stenbäck till 1-1.

 

Andra perioden blir lite mer tillknäppt men Dalen kan gå fram till 3-1 efter nytt mål av Stenbäck samt Magnus Johansson. Kim Johansson reducerar i den tolfte minuten för Sirius.

 

Tredje perioden blir en lång jakt från Sirius för att nå kvittering, och om möjligt även ett sgermål. Precis som i matchen mot Caperiotäby i Uppsala så är det lagkaptenen Dan Johansson som fixar poäng. Johansson sätter kvitteringen till 3-3 när det återstår fem minuter av perioden.

 

I sudden death är det Dalen som kniper bonuspoängen, Alexander Bodén sätter 4-3 efter 3.33 och ger sitt lag bonuspoängen. Dalen spelade förra säsongen SM-final mot Falun som är Sirius nästa motståndare. Då får nykomlingarna bekänna färg mot ett formstarkt Falun.

 

Dalen - Sirius 4-3 sd (1-1, 2-1, 0-1, 1-0)

Målen Sirius: Johan Eriksson, Kim Johansson, Dan Johansson.

Publik: 957

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.