Skriv ut denna sida
Moa Mattsson kramas om efter att hon kvitterat till 2-2. (Foto: Peter Bohlin) Moa Mattsson kramas om efter att hon kvitterat till 2-2. (Foto: Peter Bohlin)

Uppsala fotbolls tunga vändning mot AIK

2017-08-09 - 01:19

Det såg tung ut för Uppsala när man missade en straff vid ledningen 1-0 och minuterna senare åkte på ett baklängesmål samt hamnat i underläge 1-2 precis före halvtidsvilan. Men en stark lagmoral och ett nyförvärv som jobbade fram en perfekt passning till det avgörande målet till 3-2 gav tre tunga poäng till Uppsala.

 

Rekordpubliken 360 åskådare fick se en av säsongens kanske mest underhållande matcher när AIK gästade Lötens IP. Topplaget AIK som jagar en plats i Allsvenskan hade en match mindre spelad och låg fyra poäng efter tvåan IFK Kalmar på 33 poäng.

 

IMG 0791

Linnea Eriksson steget före AIKs Nicole Modin. (Foto: Peter Bohlin)

 

Uppsala som inte har något med toppstriden att göra låg inför matchen i tabellens "ingenmansland" på sjunde plats med nio poäng tillgodo på nedflyttningsplatsen.

 

Det började bra för Uppsala som gjorde 1-0 redan efter fyra minuter genom Elin Åkerman som också skulle komma att bli den som gjorde det avgörande 3-2 med bara några minuter kvar av matchen. I den 18:e minuten fick Uppsala en fin chans att utöka till 2-0 men Moa Mattsson slog en ganska enkel straff som målvakten Hanna Persson kunde plocka sedan hon gått åt rätt håll.

 

IMG 0918

Jubel efter lagkaptenen Madeleine Rohr givit AIK ledningen med 2-1. (Foto: Peter Bohlin)

 

Bara några minuter efter straffmissen kvitterade AIK efter en hörna som Amanda Nildén sköt direkt i mål. Efter kvitteringen fick AIK lite mer av spelet men Uppsalas försvar håller rent bra framför Lovisa Koss i målet.

 

AIK skulle dock gå till halvtidsvilan som ledare med 2-1 sedan man gjort ytterligare ett mål efter en hörna, det var Madeleine Rohr som nickade in ledningsmålet strax före halvtidsvilan. Uppsala kom tillbaka in efter halvtidsvilan och visade att man inte på något sätt givit upp poängen, men den inledande kvarten visade inte något som tydde på att man skulle vinna.

 

IMG 1228

Uppsalas Elin Åkerman gjorde två mål under matchen. (Foto: Peter Bohlin)

 

Tränaren Fredrik Bernhardsson visade prov på bra fingertoppskänsla nar han bytte in nyförvärvet och anfallaren Hanna Lundell från Rosengård istället för Ingrid Wixner samt Agnes Nyberg istället för Märta Säfström. Fem minuter senare kvitterade Uppsala genom Moa Mattsson som trycker i 2-2 efter framspelning från Therese Simonsson.

 

Känslan efter kvitteringen var att matchen skulle sluta oavgjort men Uppsala gick för segern och AIK verkade lite skärrade då man blev satta under press. Uppsala fick till slut utdelning, det var nyförvärvet Hanna Lundell som krigade till sig bollen långt upp längs den förlängda mållinjen mot en AIK-försvarare som försökte täcka ut bollen till inspark, Lundell spelade sedan snyggt fram till Elin Åkerman som placerade in 3-2 och sköt hem tre poäng till Uppsala.

 

IMG 1232

Therese Simonsson försöker ta sig förbi AIKs Petra Sundqvist. (Foto: Peter Bohlin)

 

Uppsala vann välförtjänt sett till matchens utveckling och spel, framförallt vinner man tack vare en stark lagmoral något som också Fanny Lång bekräftar efter matchen.

- Alla krigar och ger 100 procent, inga läggmatcher och spelet är alltid ärligt, inga filmningar och så vidare, säger Lång till Uppsalanyheter och stryker under att det finns massor av glädje i laget.

 

Även om det var en lagseger så visade nyförvärvet, Hanna Lundell upp att hon kommer att bli en tillgång för Uppsala. 19-årige anfallaren från Rosengård såg lite vilsen ut de första minuterna men kom snabbt in i spelet och under de dryga 20 minuterna som hon var på planen så slog hon inte en enda felpassning. Hon jobbade och slet hårt samt spelade fram till det avgörande målet efter att på egen hand jobbat till sig bollen när en AIK-försvarare försökte täck ut bollen till inspark.

 

IMG 1129

Nyförvärvet Hanna Lundell i närkamp med AIKs Samantha Ammanuel. (Foto: Peter Bohlin)

 

Segern gör att Uppsala tar sig förbi Umeå som har 20 poäng upp på sjätte plats med 22 poäng, närmast före ligger Assi med 27 poäng. I nästa omgång möter Uppsala Holmalund på bortaplan den 12 augusti.

 

Uppsala - AIK 3-2 (1-2)

Uppsalas mål: Elin Åkerman 2, Moa Mattsson

Publik: 360

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.