Uppsala Kurd, Sunnersta och Vaksala vann sina respektive bortamatcher när onsdagens omgång av herrfyran spelades. Sämre gick det för serieledarna IFK Uppsala som bara fick 2-2 mot Enköping.
Senast som de två lagen möttes vann Procyon på bortaplan mot Uppsala Kurd med 0-1 i en match som mest skulle komma att handla om Kurdernas tio gula och fyra röda kort, ett frustrerat lag som hade förlorat seriepremiären med 6-0 borta mot Enköping i matchen före.
Sedan dess har man spelat upp sig och även fått bättre ordning på uppträdande på planen och hänger med bra i serien. Den här kvällen var det returmöte i Stenhagen och Uppsala Kurd fick en efterlängtad revansch när man segrade med 2-0. Ställningen i halvtid var 1-0 efter mål av Rårsgar Majid, i andra halvleken presenterade sig nyförvärvet och debutanten Samer Younes som fastställde slutresultatet.
Även Sunnersta fick med sig tre poäng från sin bortamatch efter seger med 2-1 mot Gimo som lever farligt i tabellens bottenskikt. Det var Sunnersta som tog ledningen med 1-0 genom Samuel Stålberg i den 26:e minuten, innan halvtid kvitterade dock Gimo till 1-1.
Sunnerstas Oskar Åström sköt sedan hem alla tre poängen till sitt lag genom att göra 2-1 i den 57:e minuten.
Övriga resultat från onsdagens omgång:
Enköpings IS - IFK Uppsala 2-2
Rimbo - Vaksala 1-2
FC Arlanda - Heby 0-0