Gusk fotbollsdamer gick på lördagen upp på första plats i damettans tabell, detta efter bortaseger mot Huge med 0-5.
Toppkonkurrenten Brommapojkarna fick bara oavgjort 2-2 mot Djursholm samtidigt som Gusk besegrade Huge med hela 0-5. Uppsalalaget tog sig därmed förbi Brommapojkarna och är numera tabelletta i damernas division 1 norra svealand med 12 poäng.
Det var notoriske målskytten Fredrika Karlsson som inledde målskyttet i den nionde minuten och Maja Andersson utökade drygt tjugo minuter senare till 0-2. Men det var inte stopp på målproduktionen där, innan halvtid hade Elva Fridjonsdottir och Annika Högberg gjort varsitt mål fram till 0-4.
I mitten av andra halvleken utökade Nathalie Larasson till 0-5 vilket blev matchens slutresultat, fem mål och lika många målskyttar gläder samtidigt som man går upp i topp, en bra lördag för Uppsalalaget.
Huge - Gusk 0-5 (0-4)
Gusk mål: Fredrika Karlsson, Maja Andersson, Elva Fridjonsdottir, Annika Högberg, Nathalie Larsson.
Publik: 47