Gusk har fått en bra start på årets seriespel, i premiären vann man med 2-0 mot Bollstanäs och på söndagen följde man upp med bortaseger mot Rimbo med samma siffror.
Rimbos taktik mot Gusk var att krympa ytorna på egen planhalva något som man lyckades bra med då Gusk inte lyckades göra något spelmål under matchen. Rimbos taktik var att hålla rent till vilket pris som helst vilket resulterade i totalt tre straffar för Gusk.
Den första straffen räddade Rimbomålvakten, förutom straffräddningen noterades ett mål som dömdes bort för offside och halvleken slutade 0-0.
I andra halvleken är det fortsatt Gusk som dominerar i spelet och bollinnehavet, i den 70:e minuten rivs Elva Fridjonsdottir ner i straffområdet och den efterföljande straffen sattes av Sofia Fors till 0-1.
Sofia Fors skulle få kliva fram till straffpunkten ytterligare en gång, i den 87:e minuten efter en hands på en Rimbospelare. Fors sätter även denna straff och fatställde slutresultatet till 0-2.
Gusk har två raka segrar och full pott sex poäng, i nästa omgång den 1 maj möter man Ljusdal på bortaplan.
Rimbo - Gusk 0-2 (0-2)
Gusk mål: Sofia Fors 2 (båda på straff)
Publik: 72