Skriv ut denna sida
Jörgen Nilsson gör 1-0 till Gusk 2. (Foto: Peter Bohlin) Jörgen Nilsson gör 1-0 till Gusk 2. (Foto: Peter Bohlin)

Dyrköpt seger för Gusk 2 i derbyt

2015-05-10 - 01:28

Gusk 2 tog emot tabelljumbon Unik på Österängens IP på lördagen, ett Unik som fortfarande saknade både poäng och mål framåt efter de två första omgångarna.

 

Unik har inlett säsongens seriespel katastrofalt dåligt efter förra årets degradering från division tre, två storförluster med 0-7 och 0-9 medans Gusk har en vinst och en oavgjord match. Glädjande i hemmalaget var att Joakim Ågren var tillbaka efter en skada, mindre glädjande dock att han slog upp den tidigare skadan och utgick i andra halvleken.

 

Det var Unik som inledde bäst och några spår av att man var tabelljumbo syndes sannerligen inte, man kom fram gång på gång på västerkanten där Fahad Wuzibat var inblandad i det mesta framåt. Gusk-målvakten Marcus Ferlin var utan tvekan den som höll kvar Gusk i första halvleken.

 

Halvlekens bästa chans för Unik skapades i den 18:e minuten när Adam Nilsson spelade fram Alexander Marklinder i mitten av straffområdet men Ferlin kastade sig och enhandsräddade ett "givet mål".

 

Även Gusk skapade flera kvalificerade chanser men den där rätta skärpan fanns inte i avsluten, man kunde dock ta ledningen med 1-0 med tre minuter kvar av första halvleken, både Joakim Ågren och Jörgen Nilsson är bra med i straffområdet men det är Nilsson som placerar in matchens första mål.

 

Gusk hinner även med en stolpe-ut innan halvleken är över. I andra halvleken tappar Unik mycket av sitt fina spel och den energi som man visade upp i första, Gusk fick allt mer att säga till om. Dessvärre tvingades Joakim Ågren bryta matchen tidigt i andra halvleken efter en närkamp där Ågren träffar motståndarens fot eller ben och den tidigare skadan i foten slogs upp.

 

I den 55:e minuten får dessutom Adam Brundin sitt andra gula kort och Gusk tvingas att spela färdigt matchen med en man mindre, trots det kan man utöka ledningen i den 66:e minuten till 2-0 med ett välplacerad skott strax intill högerstolpen av Erik Johansson.

 

Unik som inte hade gjort något mål i årets serie såg ut att gå mållösa även från dagens match men tilldömdes en straff när det återstod sex minuter av ordinarie matchtid. Matchens lirare från första halvleken Fahad Wuzibat stegade fram och satte den till höger om målvakten Marcus Ferlin.

 

Slutresultatet skrevs till 2-1 och Unik får vänta på sina första poäng, Gusk är fortfarande obesegrade och har sju poäng tillsammans med ytterligare två andra lag. VP leder serien med maximala nio poäng.

 

Gusk 2 - Unik 2-1 (1-0)

Gusk mål: Jörgen Nilsson, Erik Johansson.

Uniks mål: Fahad Wuzibat.

Publik: 76

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.