Skriv ut denna sida
Kennedy Bakircioglus frisparksmål till 3-1 avgjorde matchen. (Foto: Peter Bohlin, arkiv) Kennedy Bakircioglus frisparksmål till 3-1 avgjorde matchen. (Foto: Peter Bohlin, arkiv)

Bajens revansch mot Sirius

2014-09-29 - 04:22

Den minnesgode kommer ihåg fotbollsfesten mot Hammarby på Studenternas i våras när Sirius vann med 2-1, på söndagen tog Hammarby revansch och man gjorde det med två drömmål.

 

Stefan Silva bjöd på ett drömmål när han cykelsparkade in 1-0 i segermatchen (2-1) i början på juni. I söndagens match var det dubbelt upp för Hammarby som kunde vinna med 4-1 varav två mål var riktigt fotbollsgodis.

 

Första halvleken blir ett lång ställningskrig och den slutar också mållöst 0-0 inför cirka 20.000 åskådare på Tele2 arena i Stockholm. Efter paus kunde Hammarby ta ledningen genom Erik Israelsson i den 52:a minuten.

 

Tio minuter senare gör Johan Persson 2-0 och det är inget dussinmål, med ett mäktigt skott från distans sätter han bollen i högra krysset och Andreas Andersson i mål är chanslös. Moses Ogbu byttes ut till förmån för Daniel Ahonen i den 69:e minuten och Ahonen tackar för förtroendet genom att reducera nio minuter senare till 2-1.

 

Det blir lite darrigt i Hammarby som ändå reder ut matchen, Kennedy Bakircioglu gör 3-1 på frispark, bollen är lika välplacerad i samma kryss som Hammarbys andra mål och publiken exploderar i ett befriande jubel. Av bara farten utökar man sedan till 4-1.

 

Hammarbys seger tar dom upp som serieetta med en match mer spelad och två poäng före Ljungskile. Sirius ligger på åttonde plats i tabellen med 34 poäng, med sju poäng tillgodo på Ängelholm som innehar den trettonde platsen och innebär kvalspel för att hålla sig kvar i Superettan.

 

Hammarby - Sirius 4-1 (0-0)

Sirius mål: Daniel Ahonen

Publik: 20 136

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.