Gusk förlorade seriefinalen mot Akropolis inför drygt 800 åskådare på Gamlis IP och avståndet upp till förstaplatsen är nu fem poäng. Chansen till avancemang anses därmed vara borta för uppsalalaget.
Efter en succéartad säsong i division 2 var det upplagt för säsongens viktigaste match, med fyra omgångar kvar hade Gusk två poäng upp till Akropolis som hade chansen att rycka i tabelltoppen vid seger. Första halvleken blir mållös, Gusk som hade mest att förlora var lite försiktiga vilket påverkade anfallsspelet.

Gusks Martin Östlund utmanar Akropolisförsvaret. (Foto: Annette Bohlin)
När andra halvleken endast är fyra minuter spelad får Akropolis en gratischans sedan guskförsvaret gått bort sig och Heradi Rashidi gör 0-1. Akropolis kan sedan utöka till 0-2 tio minuter senare och en trepoängare var väldigt ävlägsen just då mot seriens tätaste lag (15 insläppta på 23 matcher).

Akropolis Ioannis Sotiroglou håller undan Viktor Wikner. (Foto: Annette Bohlin)
Gusk bjuds dock in i matchen när en spelare får bollen på handen i straffområdet och Patrik Källsten sätter den efterföljande straffen med drygt 20 minuter kvar av matchen. Det blir dock inga fler mål, men Gusk borde kanske haft ytterligare en straff då en spelare i Akropolis fick bollen på handen i en liknande situation som tidigare.
Akropolis ligger nu fem poäng före Gusk i tabellen och tre omgångar återstår, det är knappast troligt att Akropolis skulle förlora två av dessa så chansen att vinna serien får nog anses som minimal.
Gusk - Akropolis 1-2 (0-0)
Gusk mål: Patrik Källsten (straff)
Publik: 810