Skriv ut denna sida
Enköping tog en fem-etta på VP på måndagen. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild) Enköping tog en fem-etta på VP på måndagen. (Foto: Peter Bohlin, arkivbild)

Formstarka Enköping utklassade VP

2014-09-02 - 07:51

Formstarka Enköping tog på måndagskvällen sin femte raka seger i herrfyran då man mötte VP och vann hemma med hela 5-1.

 

Enköping som startade första halvan av seriespelet knackigt har kommit igång rejält. Laget är för tillfället herrfyrans formstarkaste lag med fem raka segrar, igår måndag vann man med 5-1 mot VP som slåss för nytt kontrakt.

 

Enköping tog ledningen med 1-0 i den 32:a minuten genom Markus Thorell och Filip Åkerman utökade till 2-0 sex minuter senare. I andra halvleken reducerar VP till 2-1 genom Robert Lekzén men Filip Åkerman göra sitt andra mål när han utökar till 3-1 för Enköping i den 67:e minuten.

 

Matchen avgörs definitivt när Patrik Klaman gör 4-1 med elva minuter kvar. Att sedan Enköping får en straff på tilläggstid har endast ett akademiskt intresse.

 

VP ligger fyra poäng ovanför nedflyttninsgstrecket med sina elva poäng, under strecket finns Sunnersta med sju poäng.

 

Enköping - VP 5-1 (2-0)

VPs mål: Robert Lekzén.

Publik: 89

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.