Gusks Hanna Nordkvist fördubblade sin målskörd och sköt hem tre poäng genom att göra matchens enda två mål i lördagens match mot Huge.
Gusk tog på lördagen emot Huge i den norra damettan, ett lag som man på förhand var stora favoriter att vinna mot. Det blev också tre poäng till uppsalalaget efter två mål av Hanna Nordkvist.
Gusks Hanna Nordkvist gjorde båda målen. (Foto: Björn Engström)
Nordkvist gjorde 1-0 i den 16:e minuten vilket var halvtidsresultatet. I den andra halvleken kan hon utöka till 2-0 i den 69:e minuten och blir stor matchvinnare för sitt lag. Sammanfattningsvis var det för övrigt en match med stort bollinnehav av Gusk men få målchanser och tillknäppt spel.
Gusk ligger efter dagens seger på femte plats i tabellen med 13 poäng på sina nio spelade matcher, Huge ligger under strecket med 6 poäng och har förutom en seger även tre oavgjorda matcher.
Gusk - Huge 2-0 (1-0)
Gusk mål: Hanna Nordkvist 2.
Publik: 38