Skriv ut denna sida
Sirius Caroline Lundberg och QBIKs målvakt Maria Yatrakis. (Foto: Peter Bohlin) Sirius Caroline Lundberg och QBIKs målvakt Maria Yatrakis. (Foto: Peter Bohlin)

Sirius fjärde raka i Elitettan

2014-06-01 - 20:02

Sirius tog emot QBIK från Karlstad på Studenternas IP på söndagen och vann med 1-0 sedan Jenny Jansson gjort matchens enda mål i den första halvleken.

 

Det var en match där Sirius totalt sett var det bättre laget men mycket av spelet var förlagt på mittfältet, framför allt i den första halvleken som blev ganska profillös. Det var dock Sirius som skapade de bästa målchanserna, Jenny Jansson gör 1-0 för Sirius efter 41 minuter.

 

Bara minuten efter Janssons ledningsmål är det Ingrid Wixner som är mycket nära att utöka till 2-0, Wixner vänder in centralt och skjuter ett stenhårt skott som går i målramens vänstra kryss, en decimeter längre ner och årets mål hade varit ett faktum.

 

Andra halvleken går i likhet med den första till Sirius, men ingen av lagen skapar så många heta chanser. Gästerna är dock tvingade att försöka trycka på för att få till en kvittering och när Ingrid Wixner byts ut i den 66:e minuten till förmån för Annina Wede får Sirius lite fart i anfallsspelet.

 

Det blir dock inga fler mål i matchen men närmast är Wede som i likhet med Wixner träffar målramen med ett bra skott, dock utvändigt av den. I slutet av matchen tvingas Sirius Fanny Andersson till byte med smärtor i foten, hon såg ut att ha väldigt ont och blev hårt lindad runt fotleden, det är oklart hur det är med henne i skrivande stund.

 

Sirius tar sin fjärde raka seger och "nollar" QBIK för tredje matchen i rad, man närmar sig nu toppen av Elitettan och den skrala inledningen av seriespelet är glömd.

 

Sirius - QBIK 1-0 (1-0)

Sirius mål: Jenny Jansson.

Publik: 138

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.