Fyris såg ut att koppla greppet om Viksjö genom att göra två snabba mål i inledningen av bortamatchen på lördagen, men man bjöd in hemmalaget i matchen.
Publiken på Viksjövallen hann knappt sätta sig innan Fyris satte 1-0 genom Jasmin Svraka i sjunde minuten, bara två minuter senare utökade Fredrik Johansson till 2-0 och Fyris fick verkligen en riktigt bra start i matchen.
Det var också Fyris som var det bättre laget i den första halvleken men inför den andra blev man lite bekväma och hemmalaget reducerade till 1-2 i den 56:e minuten, målet noterades som ett självmål.
Det såg dock ut som att Uppsalalaget skulle kunna greja tre poäng trots att man blev bekväma, men Olle Sundeblad Hagelstam som byttes in i den 75:e minuten behövde bara 11 minuter på sig för att kvittera till 2-2 som blev slutresultat.
Viksjö - Fyris 2-2 (0-2)
Målen Fyris: Jasmin Svraka, Fredrik Johansson.
Publik: Uppgift saknas