Skriv ut denna sida
Sirius segersvit bröts av Husqvarna. (Foto: Anna Westin) Sirius segersvit bröts av Husqvarna. (Foto: Anna Westin)

Vinstsviten bruten i hemmapremiären

2014-04-16 - 03:01

Sirius första förlust sen den 4 April 2013 blev på tisdagen ett faktum i och med matchen mot Husqvarna FF hemma på Studenternas IP i Uppsala.

 

Sirius inleder hemmapremiären i Superettan med att ta på sig den offensiva rollen medan Husqvarna väljer att spela mer defensivt, något som bortalaget också kommer att göra bra fortsättningsvis under matchens gång. Trots flera chanser och mycket bollinnehav under första halvlek har Sirius svårt att få till sina avslut. Närmast ett ledningsmål kommer Niklas Busch Thor i den 43:e matchminuten men bollen letar sig ett par meter över ribban och Zoran Akovic i Husqvarnamålet.

 

Efter halvtidsvilan är det Husqvarna som börjar starkast och bortalaget gör också matchens första mål. Målet kommer i den 50:e minuten efter en snabb kontring. Det är Philip Bernholtz som kan sätta bollen bakom Sirius målvakt Andreas Andersson efter att ha mottagit en fin pass av Dragan Kapcevic.

 

2014.04.15 Bild 1

Karl Larson i duell med Husqvarnas tvåmålsskytt Philip Bernholtz. (Foto:Anna Westin)


Sirius är nära att kvittera direkt efter Husqvarnas mål, men Stefan Silva som stod för två mål i premiärmatchen mot Syrianska får ingen bra träff när han ska nicka bollen. Efter Sirius försök till kvittering tappar man en del av den fokus som man hade inledningsvis vilket resulterar i en del felpassningar. Sirius skärper dock till sig och i den 60:e minuten kommer kvitteringen. Det är Sirius Kerim Mrabti som tar hand om sin egen retur och trycker in bollen bakom Akovic.

 

Efter kvitteringsmålet tar Sirius över kommandot i matchen men man lyckas trots detta inte få till sina avslut. Därför kan det kännas orättvist när det är Husqvarna som gör matchens nästa samt sista mål och därmed också tar ledningen i den 80:e minuten. Återigen är det Husqvarnas Bernholtz som genom en kontring slår in bollen bakom Andersson i Siriusmålet.

 

Trots hög press av Sirius under de resterande minuterna av matchen kommer aldrig kvitteringsmålet och Sirius förlustfria svit är därmed över. Sviten som höll sig i hela 33 matcher. Chans till revansch för hemmalaget kommer dock påmåndag då Sirius tar emot Varbergs BoIS FC hemma på Studenternas.

 

Sirius - Husqvarna 1-2 (0-0)

Sirius mål: Kerim Mrabti

 Publik: 3 521

 

Övrig Matchfakta: 

Frisparkar: 13-6 (6-2)
Hörnor: 9-1 (6-1)

Offside: 2-1 (0-0)

Varningar: 0-1 (0-1 Philip Bernholtz 30*)

Avslut totalt: 17-6 (4-4)

Avslut på mål: 9-3 (2-1)

 

Anna Westin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.