Sirius dam tog emot Kvarnsveden i en träningsmatch på Lötens IP, den fåtaliga publiken fick se ett blekt Sirius förlora med 0-2.
Efter förra veckans cupavancemang mot Älta såg det ut som att Sirius närmar sig serieformen men dagens insats i träningsmatchen mot Kvarnsveden visade något helt annat.
Sirius saknade farten, energin och spelade fantasilöst och första halvleken gick till det betydligt hungrigare Kvarnsveden. Några riktiga målchanser skapades dock inte från något av lagen.
När lagen gick till halvtidsvila stod det 0-0, i andra halvlekens inledning gör Kvarnsveden 0-1 och efter det målet får inte Sirius till det alls. Kvarnsveden har allt det som Sirius saknar idag, fart, vilja energi och ett lag som pushar varandra framåt.
I den 72:a minuten utökar Kvarnsveden till 0-2 och Sirius skapar egentligen inte en enda målchans i den andra halvleken. Närmast var Caroline Lundberg när hon kommer ensam med gästernas målvakt Michele Dalton på en löpboll men Dalton var först på bollen.
Den här matchen kan inte Sirius damer vara nöjda med, Kvarnsveden som aldrig besegrat Sirius tidigare vinner rättvist med 0-2. De två seriekonkurrenterna möts igen i Elitettan den 8 juni, då kommer matchbilden nog att se annorlunda ut från Sirius sida.
Sirius - Kvarnsveden 0-2 (0-0)
Publik: 62