Sirius damer blev klara för kvartsfinal i Svenska Cupen på söndagen efter seger mot Elitettankonkurrenten Älta med 2-1.
Älta är ett lag som Sirius inte haft helt lätt för tidigare och idag stod en kvartsfinalmatch i svenska Cupen på spel när man möttes borta på Älta IP.
Förra säsongen spelade lagen 0-0 och förlorade med 0-1 i elitettan, i dag skulle det dock vara dags för revansch för Uppsalalaget. Första halvleken slutar mållöst men det är Älta som har lite fördel av medvinden och man är något bättre under halvleken.
Efter nio minuter i den andra halvleken spräcker Sirius den fem halvlekar långa "nolla" mot Älta då Caroline Lundberg nickar in 0-1 efter en hörna. Älta är vassa i sina lägen men det är Sirius som kan utöka till 0-2 med tio minuter kvar, det är nyförvärvet Annina Wede som kommer loss och sätter bollen i nättaket.
Älta reducerar till 1-2 med sex minuter kvar på en retur men man kommer inte närmare och Sirius är klart för kvartsfinal mot allsvenskt motstånd i form av vinnaren mellan Linköping och Kopparbergs/Göteborgs FC. Den matchen spelas på tisdag.
Älta - Sirius 1-2 (0-0)
Sirius mål: Caroline Lundberg, Annina Wede.
Publik: Uppgift saknas