Skriv ut denna sida
Moses Ogbu såg pigg ut mot Assyriska. (Foto: Peter Bohlin) Moses Ogbu såg pigg ut mot Assyriska. (Foto: Peter Bohlin)

Sirius krossade Assyriska i träningsmatch

2012-11-14 - 17:55


Sirius fullkomligt krossade superettanlaget Assyriska med 6-1 (2-1) när lagen möttes i en träningsmatch på onsdagseftermiddagen på ett gråmulet och kallt Löten.

Första halvleken startade lite trevande men ett snabbt och inspirerat Sirius tog över mittfältet och var etta på de flesta bollar. Assyriska såg inte ut som ett lag från den högre serien då Sirius var för bra denna eftermiddag. En spelare som trivdes extra bra var Moses Ogbu som rann ifrån bland annat Assyriskas provspelare Linus Smedjegården vid flertalet tillfällen.

Moses liksom flera andra i Sirius var snabba och satte hög press på gästerna, i andra halvleken rann man ifrån och den slutade 4-0 till hemmalaget. I Sirius provspelade Värmdös Linus Kristensen född 1991, han gjorde en klart godkänd insats.

Målskyttarna i Sirius: Moses Ogbu 2, Ian Sirelius 2, Carl Nyström och Joakim Blomquist.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.