När fjärde perioden inleddes var det helt jämnt men två tunga treor av Adriana Camber och Malin Edlund gav ett segergrepp om den fjärde semifinalen med 52-44. Sen tappade dock Sallén Basket allt och föll med 54-63.
Det var ett spänt Sallén Basket som tog emot ett "desperat" Udominate och att matchen gällde mycket gick inte att ta miste på inför årets rekordpublik 577 åskådare. Udominate började bäst och skaffade sig en liten ledning i Q1 med 11-17, en ledning som krymptes till fem poäng av Sallén i den andra perioden.
Spelet var inte särskilt bra från något av lagen, men Sallén verkade mest tyngda av stundens allvar, att vid seger vara klar för SM-final satte sina spår i många handleder den här kvällen i Rosendalshallen. Det var stelt och många skott nådde inte ens korgen, men efter tre perioder var ställningen 44-44.
När sedan den fjärde perioden inleddes startade den med att Adriana Camber sätter en trea till 47-44, och kort därefter satte Malin Edlund ytterligare en trea, däremellan gjorde Tiffany Brown två poäng på straff och Sallén såg ut som ett vinnarlag och hade Udominate i ett segergrepp.
Udominates Tanya Massamba satte en trea och därefter kom en tvåa från Malin Edlund till 54-47 som var bra i ett för övrigt svagt Sallén. Det som hände de resterande 5:13 minuterna går till historien som en av de tyngsta kollapser som skådats. Udominate sätter sina skott och vinner resten av matchen med 0-16.
Man gör 16 raka poäng och nollar Sallén under de sista dryga fem minuterna av matchen och den stora segerorganisatören i Umeålaget var landslagsstjärnan Frida Aili som tillsammans med Tanya Massamba kliver fram och visar vägen för sitt lag i den fjärde perioden.
Poängbäst i Sallen blev Katarina Andersson med sina elva poäng, varav sju gjordes under första perioden. Udominate kvitterar till 2-2 i matchsserien och tvingar nu fram en avgörande match hemma i Umeå på söndag. Då finns det inte kvar något utrymme för nerver, då är det bäst i en match som gäller. Klarar Sallén av att ladda om, eller hade man redan kvitterat ut finalbiljetten?
Sallén Basket - Udominate Basket 54-63 (11-17, 17-15, 16-12, 10-19)
Poängbäst i Sallén: Katarina Andersson 11, Christy Bacon 10, Tiffany Brown 9.
Publik: 577